Magnezyum-kalay esaslı alaşımların biyomalzeme olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of magnesium-tin based alloys as biomaterials
- Tez No: 856340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada, saf magnezyum külçe, yüksek saflıkta kalay, itriyum ve çinko granülleri kullanılarak Mg-3Sn-2Y-xZn alaşımları üretilmiştir. Alaşımlar 15kW kapasiteli indüsiyon ergitme fırınında gerçekleştirilmiş olup koruyucu atmosfer olarak % 1 SF6 (sülfür hekzaflorid) ve %99 CO2 gaz karışımı kullanılmıştır. Üretilen alaşımların faz analizi X-ışınları difraksometresinde ve mikroyapı çalışmaları optik mikroskop kullanılarak incelenmiştir. Mekanik özellikleri ise makro sertlik ve çekme testleri ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen test sonuçları incelendiğinde Mg-3Sn-2Y alaşımına Zn eklenmesi alaşımın akma değerini ve sertlik değerini artırdığı gözlenmiştir. Çekme mukavemeti ve uzama değerleri alaşıma %1 Zn eklemesi ile en yüksek değere ulaşmış, %2 Zn içeren alaşımda değerlerde düşüş olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Mg-3Sn-2Y-xZn alloys were produced using pure magnesium ingots, high purity tin, yttrium and zinc granules. The alloys were made in an induction melting furnace with a capacity of 15kW and a gas mixture of 1% SF6 (sulphur hexafluoride) and 99% CO2 was used as a protective atmosphere. The phase analysis of the alloys produced were analysed by X-ray diffracometer and microstructure studies were investigated by optical microscopy. Mechanical properties were determined by macro hardness and tensile tests. When the test results obtained were examined, it was observed that the addition of Zn to Mg-3Sn-2Y alloy increased the yield value and hardness value of the alloy. Tensile strength and elongation values reached the highest value with 1% Zn addition to the alloy, while the values decreased in the alloy containing 2% Zn.