Magnezyum-alüminyum alaşımlarının kontrollü atmosferde gravity döküm yöntemi ile üretilmesi ve alaşım elementlerinin özelliklere etkisinin incelenmesi
Research of magnesium - aluminum alloys produced by gravity casting process to control the atmosphere and impact properties of alloy elements
  1. Tez No: 427766
  2. Yazar: GÜLŞAH GERMEN TUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALDAN, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Magnezyum alaşımlarının mukavemet/ağırlık, mukavemet/yoğunluk oranları diğer metal alaşımlarına göre dikkat çekici hale gelmiştir ve birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, magnezyum esaslı Mg-3Al-3Sn alaşımı gravity döküm yöntemiyle kontrollü atmosferde üretilmiş ve farklı oranlarda ilave edilen Sr'nin alaşım üzerine etkileri incelenmiştir. Kuru kaydırmalı koşullarda pin-on-disc yöntemi kullanılarak Mg-3Al-3Sn-xSr alaşımının aşınma davranışı test edilmiştir. Aşınma testi iki farklı 5 ve 10 N yük altında, 1ms-1 sabit kaydırma hızı ve oda sıcaklığında 3.6 km'lik toplam kaydırma uzaklığı koşullarında yapılmıştır. Aşınmış yüzey, tarayıcı elektron mikroskobu ve enerji dağıtıcı X-ray spektrometrisi kullanılarak aşınma mekanizmalarını belirlemek amacıyla analiz edilmiştir. Ayrıca çekme testi ,sertlik testi gibi mekanik testler uygulanmıştır. Stronsiyum ilavesinin alaşımın akma, çekme mukavemeti ve sertlik değerlerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Strenght/weight, strenght/density ratio of magnesium alloys according to other metal alloys to be attractive and many studies were done on this topic. In the study, the magnesium-based Mg-3Al-3Sn alloy produced by gravity casting method to controlled atmosphere and the effects of addition of Sr in the alloy was investigated at different rates. The wear behavior of Mg-3Al-3Sn-xSr alloys was tested using pin-on-disc in dry sliding condition. Wear tests were carried out at two different loads of 5 and 10 N, constant sliding speed of 1 ms-1 and a total sliding distance of 3.6 km at room temperature. Worn surface was analyzed using scanning electron microscopy and energy dispersive X-ray spectrometry to define the main wear mechanisms. In addition, tensile test and hardness test. The effect of tensile strength and hardness of the alloy by addition of stronsium was examined.