Bazı tipten kısmi türevli denklemlerin çözümlerinin davranışı
Behavior of solutions of some types of partial differential equations
- Tez No: 398751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kısmi diferansiyel denklemlerin davranışından bahsedilerek teze giriş yapılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde lineer olmayan bir dalga denkleminin uzun süreli davranışı incelenmiştir. Dördüncü bölümde pseudoparabolic denklemlerin çözümlerinin patlaması incelenmiştir. Beşinci bölümde ise lineer olmayan dalga denklemi için çözümlerin global davranışı incelenmiştir. Altıncı bölümde ise tez çalışmasından elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is consists of six chapters. In the first chapter, it is mentioned about behavior of solution for partial differential equations and there is introduction to the thesis. In the second chapter, main definitions and concepts used in the thesis are given. In the third chapter, it is concerned nonlinear wave equation long-time behavior. In the forth chapter, it is concerned with blow-up of solution to pseudobolic equations. In the fifth chapter, it is concerned stabilization of the energy and continuous dependence of solution to nonlinear wave equation. Finally in the sixth chapter, the results are stated gained through the study of thesis.