Sönümlü tipten bazı kısmi türevli denklemlerin çözümlerinin davranışı
Behavior of solutions of some partial differential equations from the damped type
  1. Tez No: 752137
  2. Yazar: SEMA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin ilk bölümünde incelenen problemlerin çözümlerinin global, lokal ve zayıf çözümlerinin varlığı hakkında günümüze kadar yapılan çalışmalar tarihi gelişimiyle ele alınmıştır. Ayrıca sürekli bağımlılık konusu ile ilgili bir çok çalışmaya da yer verilmiştir. İkinci bölümde tez boyunca kullanılacak olan temel tanım, özdeşlik ve eşitsizlikler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde başlangıç ve sınır koşullarına bağlı lineer olmayan sönüm terimi içeren geliştirilmiş Boussinesq denkleminin çözümlerinin problemin katsayılarına olan sürekli bağımlılığı konusu esas alınmıştır. Dördüncü bölümde hidrodinamik sönüm terimli Rosenau denklemi için Cauchy probleminin çözümlerinin problemin katsayılarına olan sürekli bağımlılığı çalışılmıştır. Beşinci bölümde lineer olmayan disipatif katsayı içeren başlangıç ve Dirichlet sınır koşullarıyla tanımlanmış yarı lineer dalga denkleminin çözümlerinin problemin katsayılarına sürekli bağımlılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, studies on the existence of global, local and weak solutions to the problems examined were discussed with historical development. It is also included in a very study of continuous dependence. In the second chapter, the basic definition, identity and inequalities to be used throughout the thesis are given. In the third chapter of this thesis, the continuous dependence of the solutions of the initial and boundary values of the improved Boussinesq equation, which includes nonlinear damping terms, to the coefficients of the problem are taken as the base of the study. In the fourth chapter, the continuous dependence of solutions of the Cauchy problem on the coefficients of the problem was studied for the Rosenau equation with the term hydrodynamic damping. In the fifth chapter, the continuous dependence of the solutions of the semi-linear wave equation defined by the initial and Dirichlet boundary conditions containing non-linear dissipative coefficient were investigated.