Bazı türden diferansiyel denklemlerin çözümlerinin global varlığı ve sınırlılığı üzerine
On the global existence and boundedness of solutions of some kind of differential equations
  1. Tez No: 398760
  2. Yazar: TİMUR AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu ile ilgili literatürde yapılan bazı çalışmalar verildi. İkinci bölümde tezde kullanılacak materyal ve yöntem belirtildi. Üçüncü bölümde tez konusu ile ilgili olan bazı temel tanım ve teoremler verildi. Dördüncü bölümde ilk olarak ikinci mertebeden lineer olmayan sabit gecikmeli bir integro diferansiyel denklemin, daha sonra ikinci mertebeden lineer olmayan bir integro vektör diferansiyel denklemin ve son olarak da ikinci mertebeden değişken gecikmeli bir integro vektör diferansiyel denklemin çözümlerinin global varlığı ve sınırlılığı için yeter şartlar elde edildi. Tezin beşinci bölümde üçüncü mertebeden lineer olmayan gecikmesiz bir integro diferansiyel denklemin ve aynı mertebeden lineer olmayan sabit gecikmeli iki diferansiyel denklemin çözümlerinin global varlığı ve sınırlılığı için yeter şartlar elde edildi. Altıncı bölümde ise dördüncü mertebeden lineer olmayan sabit gecikmeli bir diferansiyel denklemin çözümlerinin global varlığı ve sınırlılığı için yeter şartlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. In the first chapter, we summarized works in the literature related to the subject of the thesis. In the second chapter, we introduced the materials and methods for the thesis. In the third chapter, we gave some basic definitions and theorems which are related to the thesis. In the fourth chapter, we first investigated the global existence and boundedness of the solutions of a nonlinear integro differential equation of the second order with constant delay, after that a nonlinear integro vector differential equation of the second order, later a nonlinear integro vector differential equation of the second order with variable delay. In the fifth chapter, we obtained the sufficient conditions for the global existence and boundedness of the solutions of a nonlinear differential equation of the third order and two nonlinear differential equations of the third order with constant delay. In the six chapter, we obtained certain sufficient conditions which guarantee the global existence and boundedness of the solutions of a nonlinear differential equation of the fourth order with constant delay.