Clıck tepkimesi mekanizmasının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of Click reaction mechanism
- Tez No: 398761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
1,3–dipolar siklokatılma reaksiyonları uzun yıllardan beri beş üyeli heterohalkalı bileşiklerin sentezinde yaygın olarak kullanılan ve organik kimyada önemli yer tutan reaksiyonlardır. Çok kullanışlı olmalarına karşın ancak 1980'lerin başlarından itibaren bu reaksiyonlar önemli doğal bileşiklerin sentezlerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada intramoleküler Click tepkimesiyle trisiklik ürünlerin sentez mekanizması teorik olarak incelenmiştir. Siklik azid başlangıç maddelerinin kullanılması ve azid grubunun 1,3–dipolar katılma yeteneği tek basamakta heterotrisiklik ürünlerin elde edilmesini sağlamaktadır. Halka büyüklükleri (m) değiştirilerek ve sübstitüentler (R) ile türevlendirme yapılmıştır. Tepkime ara ürünleri ve geçiş halleri (Transition States, TS) belirlenmiş, geçiş hallerinin tayininde titreşimsel frekans değerleri Intrinsik Reaksiyon Koordinatı (Intrinsic Reaction Coordinate, IRC) hesapları kullanılmıştır. Tez çalışması katalizörsüz ve çözücü ortamında Click tepkimesinin gerçekleştirilmesi anlamında özgün değere ve öneme sahiptir. Intramoleküler Click tepkimesi sayesinde birbirine kaynaşmış (fused) üç halka tek basamakta sentezlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
1,3–dipolar cycloaddition reactions are the ones which have been widely used for many years in the synthesis of five–membered heterocyclic compounds, take an important place in organic chemistry. Even though they are very useful, they have been used in the synthesis of significant natural products since early 1980s. This study examined intramolecular synthesis of tricyclic products with the Click of reaction mechanisms, theoretically. The use of cyclic azide starting materials and the ability to participate in the 1,3–dipolar azide group provides obtaining heterotricyclic products in one step. Derivatization is performed ring size (m) and varying substitüent (R). Reaction by changing intermediates and transition states (TS) are determined. Intrinsic Reaction Coordinate (IRC) value in the determination of the transition states accounts are used. The thesis interms has a unique sense of worth and importance of performing Click reaction without catalyst and in reaction solvent medium.