GAP bölgesi (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin) yumurta tavukçuluğunun teknik yapısı
Technical structure of egg poultry of southeastern Anatolia Region
- Tez No: 398771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünyada ve ülkemizde olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de yumurta tavukçuluğu hızla gelişmiş ve önemli bir endüstri kolu haline gelmiştir. Bu tez çalışması ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki (Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Kilis ve Mardin illeri) yumurta tavukçuluğu yapan işletmelerin demografik ve sosyoekonomik yapısı, işletme özellikleri, kümes özellikleri, yetiştiricilik, sağlık koruma ve pazarlama yöntemleri ortaya çıkarılmıştır. Araştırma verileri, belirtilen illerde faaliyet gösteren 17 adet yumurta üretimi yapan işletmede yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması yolu ile ve gözlemsel elde edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yumurta tavuğu yetiştiren işletmelerin büyük bir çoğunluğunun modern bir yapıya sahip olduğu ve son yıllarda kurulan işletme sayısında da bir artış olduğu tespit edilmiştir. Bölgedeki işletmelerin genel olarak yapısal ve teknik olarak benzer özelliklere sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Bölgedeki işletmelerin temel sorunları hastalık, besleme, pazarlama, hayvan materyali, eğitim ve iklimsel şartlar gibi sorunlardır. Bölgedeki yetiştiricilerin sorunlarının çözümü ve verimliliği artırmak için hastalıklarla mücadele, yetiştiricilerin eğitimi, yem üreticilerinin bilinçlendirilmesi, damızlık işletmelerinin kurulması, pazarlama organizasyonlarının yapılması ve kamu kuruluşlarının teknik ve ekonomik olarak organizasyonuna gereksinim olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the world and our country, egg poultry in Southeastern Anatolia developed rapidly and has become an important branch of industry. With this thesis, in Southeastern Anatolia (Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Kilis and Mardin provinces) demographic and socio-economic structure of enterprises engaged in the egg producing, firm characteristics, hens characteristics, egg farming, health protection, and methods of marketing were investigated. Research data have been prepared by conducting face to face surveys in 17 egg production farm in above indicated provinces. Also, observational data have been used. It was resulted from the studies that in recent years an increase in the number of enterprises that established has been determined in Southeastern Anatolia Region. The vast majority of them have modern facilities. In general the facilities in the region are concluded to have similar properties, the structural and technical specifications. The main problems of the firms in the region are the disease, the feeding, the marketing, animal material, the education and the climatic conditions. In order to solve the problems of the farms and to improve the productivity in the region, it is concluded that the combating diseases, the training of staffs, the raising awareness of the feed manufacturer, the establishment of breeding firms, the performing of the marketing organizations and technical and the economical organization of the public institutions are as needed.