Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta kayıt tutma sistemine yönelik bir bilgisayar paket programının hazırlanması
Preparation of a computer package program for the recording system in small ruminant and cattle husbandry
  1. Tez No: 398770
  2. Yazar: HASAN ÇELİKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara ait tüm bilgilerin kaydedilmesine yönelik bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bunun için Microsoft Visual Basic programlama dilinden yararlanılarak, hayvancılıkta tutulan kayıtların veritabanına kaydedilmesini sağlayan farklı formlar tasarlanmıştır. Veritabanı olarak Microsoft Access programının tabloları kullanılmıştır. Bu çalışmada iki Access dosyasında 59 adet tablo ve bu tabloların içinde 1.186 adet alana veri kaydı yapılmıştır. Veriler gerek küçükbaş gerek büyükbaş hayvansal üretim ve ıslah çalışmalarında tutulan kayıtlara ait 74 adet formdan oluşmuştur. Bu formlardan 29 tanesi veri giriş formu, geri kalan 45 formu ise veriyi değişik kriterlere göre filtre uygulayarak dışarı ortama aktaran formlar ve yardımcı formlardır. Microsoft Excel hücrelerinden alınan verilerin farklı ortamlara taşınması ve işlenmesi kolay olduğu için verileri herhangi bir istatistik programında derlemek ve analize tabii tutmak için Microsoft Excel programı kullanılmıştır. Hazırlanan bilgisayar paket programında tutulan kayıtlar genel başlıkları ile; hayvan tanımlama, aşım yapan ve yapılan hayvana ait kayıtlar, laktasyon ve süt verimi ile ilgili veri girişleri, laktasyon süt verimi tahmin yöntemleri, küçükbaş hayvanlarda yapağı ve kıl verimi, dört generasyon geriye soy kütüğü (pedigri) bilgileri, damızlık koç/boğa/teke kayıtları ve bunlara ilişkin gelişme kayıtları, günlük canlı ağırlık kayıtları, doğum sonrası 180. güne kadar canlı ağırlık kayıtları ve hesaplamaları, vücut ölçüleri, kesim ve karkas ölçü ve özellikleri ile pirzola fiziksel analizleri ve hesaplamaları, yıllara göre besideki canlı ağırlık artışları ve yem kayıtları, et kalitesi ve bunlara ilişkin kimi hesaplamalar, eşeysel davranış ölçütleri, hayvan hastalıkları ve aşı uygulamaları ile ilgili kayıtlar ve yapılacak işlemleri hatırlatma kayıtları şeklindedir. Sonuç olarak, hayvansal üretimde sürdürülebilir bir kârlılığın sağlanması bakımından etkin, doğru ve modern bir kayıt tutma sisteminin önemi yadsınamaz. Bu nedenle amaca uygun kayıt tutma programlarının hazırlanması ve güncelleştirilebilir olması gerekmektedir. Bu çalışma, bundan sonra hazırlanacak kayıt tutma yazılımları için temel bilgiler ve öneriler içermesi bakımından önemlidir. Hayvancılıkta kayıt tutmaya yönelik hazırlanan bu bilgisayar paket programının, söz konusu alanda daha önce yapılmış yazılımların avantaj ve dezavantajlarını dikkate alması nedeni ile araştırma ve uygulama çiftliklerinde yoğun bir şekilde kullanılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a computer program for recording all information on sheep and cattle was prepared. For this aim, utilizing the Microsoft Visual Basic programming language, different forms that provide recording the database of records kept in animal breeding were designed. Tables of Microsoft Access program were used as the database. In this study, 59 tables in two Access files and data records are made in the area of 1,186 fields in these tables. The data consisted of 74 forms belong to records kept in the animal production and the studies of breeding both in small ruminant and cattle. The 29 of these are the data entry forms while the rest 45 forms consist of data transfer out of the forms by filtering according to different criteria and assistant forms. As transporting to the different environments and processing of the data taken from the Microsoft Excel cells are easy, Microsoft Excel program was used in order to compile and to analyze data in any statistical packet program. The titles of records kept in the prepared software packages are as follows: the animal identification, the mating records, the data for milk yield and lactation, the milk recording methods and the estimation methods for lactation milk production, the wool yield or the hair yield in small ruminants, the pedigree information until four generations backwards, the records of stud ram/buck/bull, the records of live weight, the calculations of live weight gains, the body measurements, the measurements of slaughter and carcass, and their properties, the data of live weight gains in fattening according to the years, the meat quality and some calculations related to them, the criteria of sexual behaviour, the records for the animal diseases and the vaccination records, and reminder records. Consequently, the importance of efficient, accurate and modern recording system could not be denied to provide sustainable profitability in animal production. Therefore, the recording software programs appropriate for the purpose should be made and able to update. This study is important because of including principle information and suggestions for future record software. It has been expected that computer software package prepared for recording in animal breeding will be intensively used in farms of research and application because of the absence of a software research related to this area done before.