The effect of distribution of information on recovery of propagating signals
Bilgi dağılımının yayılan sinyallerin geri çatılması üstündeki etkisi
  1. Tez No: 398810
  2. Yazar: ÖZGECAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH HALDUN ÖZAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Aradeğer bulma, sinyal işlemenin temel kavramlarındandır. Bu tezin konusu, yayılan dalgaların aradeğerlerinin bulunmasındaki zorluğun incelenmesidir. Yayılan bir dalganın içerdiği bilginin, yayılım eksenine dik düzlemsel bir yüzeyde alınan örneklemlerle tamamen karakterize edilebildiği ve böylece yayılan alanın, dalga denklemleri kullanılarak bütün uzayda bulunabileceği biliniyor. Fakat bazı durumlarda, örneklemler düzensiz ve/veya düzgün olmayan şekilde alınmış olabilir. Biz bu gibi örneklemler kullanılarak oluşturulan aradeğer bulma problemleriyle ilgileniyoruz. Bu çalışmada, aradeğer bulma problemlerini tamamen matematiksel bir biçimde ifade edebilmek için, dalga yayılımı ile olan direk ilişkisinden faydalanılarak, kesirli Fourier dönüşümü kullanıldı. Her bir örneklem ve bilinmeyen yayılan alan dağılımı arasındaki doğrusal ilişki bu şekilde kuruldu. Birçok kısmi kesirli Fourier dönüşüm bilgisi kullanarak ara değer bulma problemini oluşturan bu doğrusal ilişkiler incendi. Sinyallerin geri çatılma yetisi, verilen örneklemlerin farklı dağılımlarına karşılık gelecek şekilde oluşturulan matrislerin kararsızlık oranları karşılaştırılarak incendi.
Özet (Çeviri)
Interpolation is one of the fundamental concepts in signal processing. The analysis of the diculty of interpolation of propagating waves is the subject of this thesis. It is known that the information contained in a propagating wave eld can be fully described by its uniform samples taken on a planar surface transversal to the propagation direction, so the eld can be found anywhere in space by using the wave propagation equations. However in some cases, the sample locations may be irregular and/or nonuniform. We are concerned with interpolation from such samples. To be able to reduce the problem to a pure mathematical form, the fractional Fourier transform is used thanks to the direct analogy between wave propagation and fractional Fourier transformation. The linear relationship between each sample and the unknown eld distribution is established this way. These relationships, which constitute a signal recovery problem based on multiple partial fractional Fourier transform information, are analyzed. Recoverability of the eld is examined by comparing the condition numbers of the constructed matrices corresponding to di erent distributions of the available samples.