Process modeling for projection based stereo lithography
Projeksiyon temelli stereo lithografı proses modellenmesi
  1. Tez No: 398812
  2. Yazar: ZULFIQAR ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT KARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Stereo litografi katmanlı üretim alanında sıkça kullanılan bir üretim yöntemi olup üç boyutlu parçaların katı bilgisayar modelinden doğrudan üretilmesine olanak sağlar. Bu tezde dijital mikro ayna cihazı kullanan projeksiyon temelli bir stereo litografi sistemi geliştirilmiştir. Amaç üretilen parçaların boyutsal ve yüzey kalitelerinin iyileştirilmesi ve üretim süresinin tahminini proses modelleme tekniklerinin kullanılarak yapılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak; (i) proses parametreleri araştırılmış, (ii) değişik polimerlerin malzeme özellikleri deneysel yöntemler ile incelenmiş ve bir kürleme modeli elde edilmiş, (iii) bazı örnek çalışmalar üzerinde sistem test edilmiştir. Kürleme modeli üzerinden elde edilen bilgi ile düşey eksen harekt hızı belirlenmiş ve bu devamlı hareket sonucunda katmansız üretim gerçekleştirilmiş ve üstün yüzey kalitesine sahip parçalar üretilmiştir. Sonuçlar proses planlama yaklaşımı ile yüksek hassasiyette parçaların bu metod ile üretilebileceğini göstermektedir. Üretilmesi daha zor olan yüksek boy ve kalınlık oranına sahip ve mikro ölçek parça gibi tasarımlar üzerinde denemeler yapılmış ve mevcut üç boyut baskılama sisteminin limitleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stereo lithography is a widely used additive manufacturing process, where a three dimensional object is fabricated directly from a solid computer model. This thesis develops a projection type SLA (PSLA) test bed using a digital micro mirror device. The goal is to improve the dimensional accuracy and surface quality of the polymer parts through detailed process modeling and gain predictive ability about the duration of the printing process. For that purpose; (i) process parameters of the PSLA system have been analyzed, (ii) material properties of different polymers have been identified through experimental techniques, and a curing process model has been established, and (iii) some case studies have been conducted. The information deduced from the system is used to set the continuous movement speed of the vertical axis to obtain“layerless printing”of parts where the surface quality is significantly improved compared to conventional layer-by-layer printing. The results show that the process planning approach used in this thesis can produce highly accurate parts. Experiments on more challenging part designs such as high aspect ratio and micro scale parts have also been conducted, and limits of the three dimensional printing system have been determined