Controlled singlet oxygen generation via plasmonic heating of gold nanorods
Altın nanoparçacıkların plasmonik ısıtılması ile singlet oksijen üretimi
- Tez No: 398813
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fotodinamik terapi (FDT) son zamanlarda pek çok araştırmacı tarafından derinlemesine incelenen, gelecek vaat eden ve gelişmekte olan kanser tedavisi için uygulanan yeni bir tedavi şeklidir. Bu tedavi yöntemi ile kanserli hücrelerin yok edilebilmesi ortamda bulunan zararlı singlet oksijenin (SO) varlığıyla doğrudan ilişkilidir. Yapılan araştırmalar sonunda FDT'nin etkisini artırabilmenin iki önemli faktöre bağlı olduğu görülmüştür. Bunlardan biri hipoksiya, bir başka deyişle kanser dokularındaki moleküler oksijen yetersizliğidir. Oldukça önemli olan diğer problem ise kanserli hücreye uygulanan ışığın dokulardan ancak oldukça az bir kısmının geçebilmesidir. Bu iki sorunu göz önünde bulundurarak ve bu problemleri en aza indirebilmek için aromatik endoperoksitler ile fonksiyonlandırılmış altın nanoçubuklar kullanmayı hedefledik. Bu proje kapsamında suda çözünebilen endoperoksit molekülleri ve altın nanoparçacıklar sentezlendi ve her bir aşamada tüm ürünler karakterize edildi. Ve bu proje ile ışıkla uyarılan altın nanoparçacıkların ısınması ve yüzeylerinde bulunan endoperoksitlerin bozunarak zararlı singlet oxygen açığa çıkarması ile amaçlandığı üzere kanser hücrelerinin ölümü gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is the up-and-coming and developing methodology in order to treat various cancer tissues. The success of therapeutic action is directly related to the presence of cytotoxic singlet oxygen (SO) in tumor tissues. However, the feasibility of PDT is bounded by two major factors, hypoxia and the requirement of incident light penetration through cancer tissue. With these considerations, we have combined aromatic endoperoxides and gold nanorods so as to accomplish the possible restrictions. In this project, we synthesized and characterized both PEGylated anthracenic endoperoxides and gold nanorods separately and then further characterization was achieved for the combination of gold nanorods and aromatic endoperoxides. We have successfully proved that the thermal decomposition of endoperoxide molecule was carried out by irradiation of gold nanorods that resulted in the generation of both singlet and molecular oxygen.