Survivable fiber optical network design
Guvenilir fiber optik ağ tasarımı
  1. Tez No: 398829
  2. Yazar: SEÇİL SÖZÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, Türkiye'de faaliyet gösteren en büyük internet sağlayıcısının ağ tasarımı probleminin güvenilir versiyonu hakkındadır. Önceki bir çalışmada,“Yeşil Bölge Ağ Tasarımı Problemi”olarak adlandırılan problemdeki amaç, en az maliyetle fiber optic ağ tasarlamaktır ve merkez istasyonundan, bütünleşik talep düğüm noktalarına, yüksek hızda ve kalitede internet erişimi sağlamaktır. Merkez istasyonunun yerleşkesi, önceden tayin edilmiştir. Mecburi servis düzeyinin sağlanması için, ağ içi hatlardaki iletim kaybı, hız seviyesi ve mesafe kısıtlamaları eş zamanlı olarak düşünülmüştür. Merkez istasyonundan bütünleşik talep noktalarına internet erişimi iki yolla sağlanabilmektedir: (i) Direkt olarak fiber bağlantılarının kurulmasıyla (ii) Dolaylı olarak“pasif bölücü”adı verilen spesifik telekomünikasyon cihazlarının kullanılmasıyla. Pasif Bölücülerin görevi, gelen verileri kopyalama ve dağıtmaktır ve bu cihazlar ana dağıtım üssü olarak ele alınabilir. Bu çalışmada, bahsedilen problemin güvenilir versiyonu olan“Güvenilir Yeşil Bölge Ağ Tasarımı Problemi”incelenmiştir. Güvenilirliği sağlamak amacıyla, her bir kaynak ve hedef ikilisi için düğüm noktaları temelli 2-ayrıt yol temin edilmiştir. Aynı zamanda, pasif bölücü kurulum sabit giderlerini ve fiber kablolama giderlerini en aza indirgeyecek şekilde ağ tasarımı oluşturulmuştur. Matematiksel bir model geliştirilmiştir. Ayrıca, büyük ölçekli problemleri çözebilmek için sezgisel algoritmalar sunulmuştur. Matematiksel modellerin ve sezgisel yaklaşımların performansını test etmek amacıyla İstanbul'un Kartal ilçesine air veri seti kullanılmıştır. Hesaplama sonuçları rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study on a survivable extension of a network design problem of one of the largest Internet service providers operating in Turkey. In a previous study, this problem is defined as the“Green Field Network Design Problem”where the aim is to design a cost effective fiber optical network that will provide high speed and high quality Internet access from a prelocated central station to a set of aggregated demand nodes. In order to attain a required service level, insertion loss, speed level and distance limitations are considered simultaneously. The Internet access from the central station to the demand nodes can be provided either directly by installing fiber optical wires or indirectly by utilizing special telecommunication devices called“Passive Splitters”. Passive splitters copy and split the data into the output ports, and they can be considered as hubs since they consolidate and disseminate the data. In this study, we consider the survivable version of this problem:“Survivable Green Field Network Design Problem”. In order to ensure survivability, we seek to find 2-node disjoint paths for every demand node such that the fixed costs of installing passive splitters and the fiber wiring costs are minimized. A mathematical model is constructed. In order to solve problems with higher dimensions, heuristic algorithms are also proposed. A data set belonging to Kartal district of İstanbul is used to test the performances of mathematical model and the heuristics, and the results of the computational study are reported.