Design, synthesis and characterization of orthogonal bodipy trimers and progress towards a singlet oxygen probe
Trimer dik bodipy yapılarının dizayn, sentez ve karakterizasyonu ve singlet oksijen algılayıcısının gelişımi
  1. Tez No: 398828
  2. Yazar: JOSE LUIS BILA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kanserin keşfinden sonra, kanserle mücadele için bir çok metod geliştirilmiştir. Fotodinamik terapi de bu metodlardan biri olup, bu alanda çok para harcanmıştır. Fotodinamik terapide kullanılan üç ana bileşen vardır: duyarlaştırıcı, moleküler oksijen ve ışık. Araştırma grubumuz da BODIPY tabanlı fotoduyarlaştırıcılar üzerine uzun yıllardır çalışmakta ve bu konuda bir çok yayın çıkarmaktadır. Bu çalışmada, fotodinamik terapide kullanılan iki farklı fikir tanıtılmıştır. Ilk olarak, DS-TR prensibiyle çalışılacağına inanılan, literatürde ilk defa çalışılan, ağır atom bulunmayan trimer dik BODIPY tanıtılmıştır. 0.53 quantum verimine sahip singlet oksijen üretilmiştir. Ikinci konu ise, BODIPY ve 1-3,difenilizobenzofuran hibritlerinin singlet oksijen sensörü olarak kullanılmasıdır. Sentezlenen bu sensör PeT ve ICT mekanizmalarıyla çalışmaktadır. Sensörün sentezi bitmiş olup, henüz ölçüm alınmamıştır, ancak ilerde canlı içinde singlet oksijen deneyleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Several methods of fighting cancer have been proposed over the years after it was discovered. Photodynamic therapy (PDT) has been part of these methods for many years therefore; too much financial effort has been spent on this field. Since PDT relays on three important components namely: Sensitizer, molecular oxygen and light, our group has worked and published several photosensitizers derived from BODIPY over the years. In this thesis two different ideas to be used in PDT are introduced. First, Heavy atom free orthogonal BODIPY trimmers are introduced for the first time in literature and they are believed to work according to DS-TR principle. Effective singlet oxygen productions were obtained up to 0.53 quantum yields. The second topic is the use of BODIPY and 1,3-DiphenylIsobenzofuran hybrids as a singlet oxygen sensor. This sensor is meant to work based on PeT and ICT mechanisms. No further experimental methods were applied to this molecule after synthesis however; we intend to use it for in-vivo singlet oxygen experiments in the future.