Kablosuz hasta izleme modülü geliştirilmesi ve tansiyon ölçüm metodlarının değerlendirilmesi
Design of wireless patient monitoring module and evaluation of blood pressure measurement methods
  1. Tez No: 398845
  2. Yazar: GÖKHAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geçmişten günümüze sağlık parametrelerinin ölçüm ve görüntülenmesi için yapılan çalışmalar neticesinde Elektrokardiyografi (EKG), Elektronöromiyografi (EMG), Elektroensefalografi (EEG), tansiyon, nabız, vücut sıcaklığı v.b parametreleri tespit edebilen cihazlar geliştirilmiştir. Son yıllarda üretim teknolojilerinin gelişimiyle birlikte üretim maliyetleri yüksek ve fiziksel boyutları çok büyük olan donanım birimleri çok küçük boyutlara indirgenmiştir. Buna paralel olarak kablosuz haberleşme teknolojileri konusundaki gelişmeler ve toplumda giderek artan bilinçlenme sonucunda kişisel sağlık cihazları, kablosuz izleme ve görüntüleme sistemlerine olan ihtiyaç iyice ön plana çıkmıştır. Hastaya ait tıbbi verilerin uzaktan takip edilmesi, bilhassa yaşlı ve evde bakımı gereken, tansiyon, kalp krizi riski taşıyan hastalar için oldukça önemlidir. Risk grubundaki hastalar, günlük hayatlarında birçok işi kendi başlarına gerçekleştirebilmelerine rağmen sürekli izlenmeleri ve gözlem altında tutulmaları gerekmektedir. Bu kişilerin hastanelerde tutulmaları durumunda sınırlı yatak kapasiteleri zorlanmakta ve hastaların psikolojik durumları hastane ortamında bulunmaktan dolayı etkilenmektedir. Bu çalışmada sağlık durumu risk taşıyan ve sürekli gözlem altında tutulması gereken kişilere ait tıbbi verilerin ölçülüp kablosuz olarak cep telefonu ve sunucu bilgisayarda toplanması, olası acil durumlarda müdahale edilebilmesini sağlayacak olan sistemin donanım modülü geliştirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen donanım modülü nabız, tansiyon, vücut sıcaklığı, hareketlilik bilgisi, düşme tespiti, vücuttaki nem miktarı (terleme), acil durum bildirim işlevlerine sahiptir. Yapılan ölçüm sonuçları IEEE 802.15.1 bluetooth haberleşme protokolüyle paket halinde cep telefonuna iletilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of lasting research on measuring and visualisation of health parameters, devices such as Electrocardiography (EKG), Electroneuromyography (EMG), electroencephalography (EEG) and measuring blood pressure, pulse and temperature are developed. Hardware that is large and costly has been made much smaller with the help of development of manufacturing technologies. Corresponding to that, developments in wireless communication and increase of the awareness of the society in the field of health created the need in personal health devices and wireless visualisation and monitoring systems. Tracking the data of patients is vital especially for those who are old, have unstable blood pressure, have high risk of having a heart attack and taken care of at their homes. Those high- risk group patients should always be monitored and kept under observation at all times although they are able to do many things on their own. Keeping those patients at hospitals at all times not only takes a lot of inpatient bed availability but also being hospitalised affects patients' mental state badly. A hardware module that measures the medical data of the high- risk group of patients and collects the data wirelessly in a mobile phone or a server hereby provides an emergency medical intervention has been developed in this study. The hardware module has many functions namely, measuring pulse, blood pressure, temperature, moist content of the body (perspiration); mobility data, detecting falling and emergency notice. The results are sent to a mobile phone as a package via IEEE 802.15.1 bluetooth communication protocol.