Moodle öğrenme yönetim sistemi üzerinde Matlab yazılımı kullanarak akıllı soru bankası gerçekleştirilmesi
The implementation of intelligent question bank using Matlab software on Moodle learning management system
- Tez No: 398847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde insanların eğitim alma istekleri ve ihtiyaçları artmaktadır. Ancak çeşitli nedenlerden eğitim öğretim kurumlarında sunulan derslere katılamayan bireyler mevcuttur. Bu bireylerin ihtiyacını karşılamak için uzaktan eğitim veren kurumların sayısında artış olmaktadır. Uzaktan eğitim, teknoloji geliştikçe bilişim araçlarıyla birleştirilmektedir. Birçok kurum uzaktan eğitim ve uzaktan sınav faaliyetlerini internet üzerinden çeşitli öğrenme yönetim sistemleriyle yapmaktadır. Sınavların amaçlanan nitelikte sorulardan oluşması önemli olmaktadır. Bu tez çalışmasında, sınav oluşturmak için MOODLE öğrenme yönetim sisteminde yer alan soruların, genetik algoritmayı kullanarak oluşturulmuş bir MATLAB uygulaması tarafından, belirlenen özelliklere göre, otomatik olarak seçilmesi önerilir. Öğrenme yönetim sisteminde bulunan sorulara bölüm, alt başlık, geçmişteki sınavlarda sorulma sıklığı ve zorluk gibi özellikler eklendi. Soruların sorulma sıklıkları ve zorluk seviyeleri istatistiksel olarak değişmektedir. Sistem, genetik algoritmayı kullanarak, istenilen sayıda ve ortalama zorluk seviyesinde sorular seçmekte ve metin dosyası şeklinde çıktı vermektedir. Metin dosyası öğrenme yönetim sistemine yüklenince sorular ara yüzde otomatik olarak seçilmektedir. Böylece eğitmenin soru bankasından sorular seçme işlemini basitleştiren pratik ve zeki bir yöntem geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays people's desires and needs to receive an education have increased. However, there are individuals who cannot attend the classes offered in educational institutions due to various reasons. There has been an increase in the number of institutions offering distance education in order to meet the need of such individuals. As technology developed, distance education has been combined with informatics tools. Many institutions have been carrying out their distance education and remote exam activities on the internet via various learning management systems. It has been important that the exams are composed of questions with required qualities. In this thesis study, it is proposed that the questions in MOODLE learning management system are automaticaly selected by a MATLAB application that had been created using a genetic algorithm, according to the characteristics determined for generating an exam. Features such as chapter, sub-title, frequency of being asked in the previous exams and difficulty were added to the questions in the learning management system. The questions' repetition frequencies and difficulty levels have varied statistically. The system, using a genetic algorithm, has selected questions with the required number and average difficulty level and exported to a text file. When the text file is uploaded to the learning management system, the questions have been automatically selected in the interface. Thus, a practical and intelligent method was developed which simplifies the educator's process of choosing questions from the question bank.