QRS kompleksinin dalgacık dönüşümü ile belirlenmesi
Detection of QRS complex using wavelet transform
- Tez No: 398849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KODAL SEVİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Matematiksel yöntemlerin gelişimi ile tıp bilimindeki zorlukların üstesinden gelmek daha kolay hale gelmektedir. Sinyal işleme alanında son yıllarda ortaya çıkan matematiksel gelişmeler oldukça dikkat çekicidir. Bu anlamda, en son geliştirilen çoklu ölçeğe dayalı olan dalgacık dönüşümü ile çok önemli mesafe kat edilmiştir. Dalgacık dönüşümü sayesinde, tıp bilimindeki zorlukların üstesinden gelinmesine ilişkin çalışmalar hız kazanmış ve daha etkili sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Bu tezde, dalgacık dönüşümü ile medikal sinyallerden Elektrokardiyogram (EKG) üzerinde uygulamalar yapıldı; literatürde daha önce yapılmış sonuçlara yakın sonuçlar elde edildi. Ayrıca, EKG sinyali üzerinde gürültü temizleme ve R piki belirleme ve buna dayalı nabız hesaplama üzerine uygulamalar yapıldı. Bu amaçla uygun kodlar yazıldı.
Özet (Çeviri)
Along improvement of mathematical methods, solving some medical problems related to signals has become much easier. In recent years mathematical developments in the signal and image processing area is highly intriguing. Wavelets emerged in three decades ago among the most successful frameworks for the efficient representation of medical data. There have been a number of successful applications of this method recently. In this thesis, wavelet transformations are applied to some medical data and application results of different wavelet types are compared. Applications include denoising, detection of peak R and heart rate. To do so, proper MATLAB codes are written.