The redundancy allocation problem: a taxonomic literature review
Yedekliğin kullanıldığı sistem güvenilirliği optimizasyonu üzerine taksonomik bir literatür araştırması
  1. Tez No: 398866
  2. Yazar: FULYA GİZEM AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Güvenilirlik, yaygın olarak sistem performans ölçütlerinden biri olarak ele alınmaktadır. Sistemlerin her geçen gün artan karmaşıklık düzeyi nedeniyle, güvenilirlik düzeyi düşük sistemlere ilişkin maliyet, performans, ömür vb. sistem parametreleri açısından ciddi sıkıntılarla karşılaşılmakta olup, sistem güvenilirliğinin artırılması çok önemli bir ihtiyaç halini almıştır. Bu kapsamda, güvenilirlik optimizasyonu problemi; üretim, telekomünikasyon, ulaşım, elektrik güç sistemlerinin tasarımı gibi pek çok gerçek hayat probleminde uygulama alanı bulan yapısıyla önemli bir optimizayon problemi türü halini almıştır. Bu çalışmada, güvenilirlik optimizasyonu probleminin özel bir türü olan, yedekliğin kullanıldığı sistem güvenilirliği optimizasyonu problemi üzerine odaklanılmış olup, özellikle 2000'li yıllardan sonra yayımlanan çalışmalar üzerinden literatürde yer alan mevcut model ve yöntemler özetlenmekte ve bu kapsamda literatürün sınıflandırılmasına ilişkin geliştirilen yeni bir yaklaşım çerçevesinde detaylı bir literatür araştırması sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reliability, which can be described as the probability that a system operates on a continuous basis without failure for a pretedetermined mission time, is an important measure of system performance. Being parallel to the increasing complexity of systems, the results of the system's unreliability have become severe in terms of cost, effort, lives, etc., therefore the need for developing more reliable systems have become very important. In this content, reliability optimization problem is an important type of optimization problems because of its wide practical applications in real-world such as manufacturing systems, telecommunication systems, transportation systems and electrical power systems. In this study, a special type of reliability optimization problems which is called as the redundancy allocation problem is discussed, and a comprehensive literature survey in this field is presented based on a novel classification methodology. To analyze the latest trends in this area, the main focus is especially on papers which are presented in the last decade.