Control allocation for a multi-rotor e-VTOL aircraft using blended-inverse
Kavramsal çok pervaneli bir e-VTOL hava aracı için blended-ınverse kullanarak kontrol dağıtımı
- Tez No: 663982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Science and Technology, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde çok pervaneli bir eVTOL (Elektrik Gücü ile Dikey İniş Kalkış) hava aracı için uçuş kontrol sistemi tasarımı içindeki kontrol dağıtımı anlatılmaktadır. Bu araçta uçuş eyleyicisi olarak birbiriyle aynı 20 eş pervane bulunmaktadır. Dinamik sistem çoklu girdi çoklu çıktılı bir sistemdir ve girdiler çıktılardan daha fazladır. Bunun sonucunda birçok kontrol çözümü bulunabilmektedir. Hedef yeterli uçuş performansı, kumanda kabiliyeti ve güç tüketimini sağlayacak olan, verimli ve yedekli bir kontrol çözümü bulmaktır. Geliştirilen kontrol sistemi algoritması, gelişmiş ve doğrusal olmayan kavramsal hava aracının benzetim modeli üzerinde uygulanmıştır. Bu modeli kullanarak benzetim tabanlı uçuş testleri gerçekleştirilmiş ve bunların sonuçları sunularak değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu kontrol sisteminin hata toleransı uçuş güvenliği için ele alınmıştır. Bunun için çeşitli pervane arıza senaryoları benzetim ortamında test edilmiş ve geliştirilen yöntem hata toleransı açısından da değerlendirilmiştir. Bu tezde anlatılan kontrol çözümü kullanılarak zorlayıcı arıza durumlarında kontrollerin verimli ve gürbüz bir şekilde yeniden dağıtımının elde edilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the control allocation problem in a flight control system design for a multi-rotor eVTOL (electric Vertical Takeoff and Landing) aircraft is proposed. The vehicle consists of 20 identical rotors that are used as flight control actuators. The dynamic system is a MIMO (Multi Input Multi Output) system with more inputs than outputs, i.e. there are many solutions of the control problem. The objective is to find an efficient and redundant control solution that provides sufficient flight performance, handling quality, and power consumption. Developed control system algorithms are applied to a simulation model of the conceptual aircraft consisting of advanced and nonlinear dynamic components. By using this model, simulation based flight tests are conducted and the results are presented and evaluated. Also, redundancy of the control system is considered for flight safety. Therefore, various simulator based rotor failure scenarios are tested on the aircraft and the proposed method is also evaluated from a redundancy point of view. It is shown that robust and efficient control redistribution can be achieved using the proposed solution under challenging failure conditions.