Körfez kıyı kent strüktürü'ne yöntemsel bir yaklaşım: Kocaeli (İzmit) Körfezi örneği
The gulf coastal urban structure of a methodological approach: İzmit (Kocaeli), the gulf of instance
- Tez No: 398867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GAMZE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kentler, birçok değişkene bağlı olarak gelişim göstermekle birlikte genel karakterleri 3 ana bileşen üzerinden tanımlanabilir. Bunlar, jeomorfoloji (doğal çevre), konstrüksiyon (yapılı çevre) ve program (bağ unsuru- insan) dır. Bu 3 ana bileşenin ilişkileri kent strüktürünü oluşturur. Kıyı kentlerin en önemli özelliklerinden biri, `su? öğesinin ve kıyının, kentin makro formunu doğrudan etkiliyor olmasıdır. Su-kara arasında oluşan kıyı, bir çizgiselliğin ötesinde, mekansal olarak bir düzlem oluşturmakta, körfez kıyı kentlerinde ise karşılıklı siluet ve fiziksel olarak da bir hacmi tanımlamaktadır. Bu strüktür; geçirgenlik, süreklilik ve etkileşim bağlamında değerlendirilebilir. Kocaeli Körfezi çalışma alanı ile yapılan çalışmanın temel amacı, kıyı kent strüktürünü tanımlamak ve Kocaeli kentinin mekansal özelliklerini ve niteliklerini körfez bağlamda tartışmaktır. Çalışmada; kentin jeomorfolojik yapısı, konstrüktif yapısı ve kentsel programları matrislerle karşılaştırılmış, ilişkileriyle ilgili sonuçlar doğal çevre ve insan referanslı kentsel mekan kurgusunu ortaya konmuştur. Tezin; kentlerin diğer değişkenlerinin bu kurgu üzerine inşa edilmesine katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities, depending on many variables although the general characteristics of the development of three main components can be defined. These are geomorphology (the natural environment), construction (built environment) and the program (connective element - human). These three main components create Urban Structure. One of the most important features of the coastal cities, the 'water' element and the coast of the city is directly affecting the macro form. Formed between the water-land coast, beyond the linearity, make a spatial plane, in the coastal cities of the gulf of mutual silhouette and defines the physical volume. This structure assessabes, permeability, durability and evaluated in the context of the interaction. The base purpose of the study of Gulf of Kocaeli, define the structure of the coastal city and discuss the contex of the gulf with spatial properties of Kocaeli. In the study, geomorphology, construction and urban programs are compared with matrixes, results of relationship, revealed of the naturel environment and the urban fiction of defended to human. Other variables in the cities expected to contribute to the construction of this fiction.