Krom ve nikel uygulamalarının sucul makrofitlerden Bacopa monnieri L.'de büyüme ve mineral madde içeriğine etkileri
Effects of chromium and nickel applications on growht and mineral contents in the aquatic macrophyte Bacopa monnieri L.
- Tez No: 398912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, farklı derişimlerdeki Ni ( 0, 5 mM ve 50 mM), Cr ( 0, 5 mM ve 50 mM) ve bunların kombinasyonlarının (5 mM Ni + 5 mM Cr ve 50 mM Ni + 50 mM Cr) etkisinde yetiştirilen B. monnieri'deki bazı fizyolojik değişiklikler araştırılmıştır. Makrofitin büyüme gelişiminin uygulamalar tarafından olumsuz etkilendiği gözlenmiş olup aynı zamanda taze ve kuru ağırlık miktarındaki azalmalar belirlenmiştir. Makrofit dokularının Ni ve Cr içerikleri uygulanan metal derişimindeki artışla birlikte artmıştır. Makrofitin makro ve mikro besin element içeriği Ni, Cr ve bu metallerin kombine uygulamalarından etkilendiği belirlenmiştir. Dokuların Fe ve Cu içeriği uygulamalar tarafından azaltılmıştır. Çinko içeriği 50 mM Cr hariç, genelde uygulamalar tarafından artırılmıştır. Bunların yanında düşük Ni ve Cr derişimleri Mg, K ve Ca içeriğinde artışa neden olmuştur. Klorofil-a, klorofil-b ve karotenoid içeriği metallerin uygulamalarıyla birlikte azalmıştır. Benzer olarak, makrofit dokularının protein miktarları da uygulamalar tarafından azaltılmıştır. Ni, Cr ve Ni+Cr uygulamalarının lipid peroksidasyonuna neden olduğu MDA miktarlarındaki artışlardan belirlenmiştir. Diğer yandan, makrofit dokularının prolin miktarlarında artışların bulunması, bunun metallere toleransta rolünün olduğunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, some physiological changes were investigated in B. monnieri which is treated with different concentrations of Ni (0, 5 and 50 mM), Cr (0, 5 and 50 mM) and their combinations (5 mM Ni + 5 mM Cr and 50 mM Ni + 50 mM Cr). Growth and development of B. monnieri were adversely affected by the applications which was determined by decrease in the amount of fresh and dry weight. Nickel and chromium contents of macrophyte tissues were increased with rising metal concentrations. Macro and micro nutrient contents of the macrophyte were affected by applications. Iron and copper contents of the tissues were decreased by applications. Zinc contents were generally rised by treatments, except of 50 mM Cr. Besides these, low Ni and Cr concentrations were increased in Mg, K and Ca contents. Chlorophyll-a, chlorophyll-b and carotenoid contents of macrophytes decreased by applications. Similarly, protein contents were decreased as well. Lipid peroxidation caused by Ni, Cr and Ni+Cr applications was determined from the increase in the amount of MDA. On the other hand, applications increase in proline amounts may show its role in macrophyte to metal toxicities.