Pistacia vera'dan izole edilen alternaria türlerinin moleküler arakterizasyonu
Molecular characteri̇zation of alternaria species isolated from Pistacia vera L.
  1. Tez No: 398911
  2. Yazar: SAFA ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Antepfıstığı (Pistacia vera L.) Türkiyede önemli ekonomik gelir getiren bir ürün bitkisidir. Antepfıstığında ve diğer birçok öemli tarım bitkilerinde Alternaria spp.. verim kaybına neden olmaktadır. Antepfıstığında Alternaria yanıklık hastalığına karşı dayanıklılıkta, populasyonun yapısıyla ilgili bilgiler önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Alternaria spp.. izolatlarını karakterize etmek için PCR-RFLP yöntemi kullanılmıştır. Alternaria spp.. izolatları Türkiye'nin antepfıstığı yetiştiriciliği yapılan farklı alanlarından elde edilmiştir. Alternaria spp.. tanımlanması için ITS (Internal Transcribed Spacer), Aktin ve TEF (Translaton Elongation Factor) bölgelerine özgü spesifik primerler kullanılarak PCR analizleri yapılmıştır. ITS, Aktin ve TEF bölgeleri için sırası ile yaklaşık olarak 600 bp, 250 bp ve 280 bp amplikonlar elde edilmiştir. PCR ürünleri Hind III, Pst I, Taq I, Hinf, Hah I ve EcoRI endonükleaz kesim enzimleri ile kesilmiştir. Alternaria spp. izolatlarında, ITS, Actin ve TEF bölgelerinin restriksiyon enzim kesimleri ile polimorfizm saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pistacia vera L. is an important crop species in Turkey with considerable economic income. Alternaria spp. cause yield loss in Pistacia vera L. and many other agriculturally important plants. Information on population structure is critical in breeding for resistance to Alternaria blight in pistachio. This study was carried out to characterize Alternaria isolates through PCR-RFLP. Alternaria spp. isolates were recovered from local cultivars from different pistachio growing districts of Turkey. The PCR based assay was developed for the detection and identification of Alternaria spp.. using specific primers designed from nuclear ribosomal ITS (Internal Ttranscribed Spacer), Actin and TEF (Translaton Elongation Factor) regions. Approximately 600 bp, 250 bp and 280 bp amplicons were obtained for ITS, Actin and TEF, respectively. The PCR products were cut with HindIII, EcoRI , TaqI, Hinf, HahI and uncut with PstI restriction endonucleases. There was no polymorphism among Alternaria spp. isolates at ITS, Actin and TEF regions.