Vibration analysis of beams using meshfree methods
Ağsız yöntemler kullanılarak kirişlerin titreşim analizi
  1. Tez No: 398916
  2. Yazar: OTHMAN TUFIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada elastik ince kirişlerin şekil değişimleri ve serbest titreşim durumları, ağsız yöntemlerden olan Noktasal İnterpolasyon Yöntemi (NİY) ve Radyal Noktasal İnterpolasyon Yöntemi (RNİY) kullanılarak, standart Gauss integrasyon ve Taylor Serilerine dayalı bir noktasal integrasyon yöntemleri yardımıyla analiz edilmiştir. İntegrasyon yöntemlerinin, destek alanı büyüklüklerinin ve RNİY boyutsuz şekil parametrelerinin şekil değiştirme ve titreşim modları üzerine etkileri araştırılmıştır, sonuçlar sonlu elemanlar yöntemi sonuçlarıyla ve mümkün olan analitik sonuçlarla kıyaslanmıştır. Dört farklı sınır koşuluna sahip kirişler; iki ucu ankastre kiriş, bir ucu serbest bir ucu ankastre kiriş, basit mesnetli kiriş ve bir taraftan desteklenmiş ankastre kiriş problemleri doğrusal malzeme ele alınarak ve düzgün kesit durumu düşünülerek çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, deflection and free vibration of elastic thin beams are analysed by using meshfree methods point interpolation (PIM) and radial point interpolation (RPIM) methods with standard Gaussian integration and a nodal integration based on the Taylor series expansion. The effects of integration schemes, support domain sizes and RPIM shape dimensionless parameters on the deflection and free vibration modes are investigated. Their results are compared with finite element method and available analytical solutions. Beams with four different boundary conditions; two ends-clamped beam, free end-cantilever beam, simply-supported beam, and supported end-cantilever beam, are solved by linear elastic materials with uniform cross-section.