Sınıf II subdivizyon vakalarda mini vida destekli tek taraflı molar distalizasyonu
Mini screw supported unilateral molar distalization in class II subdivision cases
  1. Tez No: 398960
  2. Yazar: İSMİGYUL SALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ECE SABAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
AMAÇ: Daimi dişlenme döneminde olan Sınıf II subdivizyon vakalarda, mini vida destekli bir kuvvet kolunun tek başına ve transpalatal ark ile kullanımının, tek taraflı molar distalizasyonundaki etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. BİREY VE YÖNTEM: Çalışmamız, tek taraflı molar distalizasyonu planlanan Sınıf II subdivizyon anomalisine sahip 30 birey üzerinde yürütülmüştür. Bireyler iki gruba ayrılarak; molar distalizasyonu sırasında birinci gruptaki bireylere mini vida destekli bir kuvvet kolu uygulanırken, ikinci gruptaki bireylere mini vida destekli kuvvet kolu ile birlikte palatal ark da uygulanmıştır. Tedavi başlangıcında ve distalizasyon sonunda hastaların lateral sefalometrik radyografileri ve dijital modelleri alınarak elde edilen değişiklikler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hem mini vida grubunda, hem de mini vida ve palatal ark grubunda tek taraflı molar distalizasyonu başarıyla sağlanmıştır. Distalizasyon sırasında her iki grupta distale devrilme gözlenmiş olup, bu devrilme palatal ark kullanılmayan grupta daha fazladır. Her iki grupta distalizasyonun gerçekleştirildiği taraftaki üst küçük azı dişleri de distale hareket ederek, bir miktar distale devrilme göstermişlerdir. Distalize edilen üst birinci büyük azı dişlerinde önemli miktarda distopalatinal rotasyon gözlenmiş olup, palatal ark kullanılmayan grupta daha fazla rotasyon görülmüştür. SONUÇ: Mini vida destekli mekanikle molar distalizasyonu sağlanmış olup, bir miktar distal devrilme gözlenmiştir. Kullanılan mekanik nedeniyle üst birinci büyük azı dişinde gözlenen rotasyon miktarının fazlalığı, mekaniğin bir dezavantajı olarak ortaya çıkmaktadır. Palatal ark kullanımı, devrilme ve rotasyon miktarını azaltarak daha ideal bir diş hareketi elde edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To comparatively evaluate the efficiency of mini screw supported power arm and transpalatal arch for unilateral molar distalization in Class II subdivision cases Subjects and Methods: Our study was conducted on 30 patients who displayed Angle Class II subdivision malocclusion and were treated with unilateral molar distalization. The subjects were divided into 2 groups: group 1 was treated with a mini screw supported distalization mechanic and group 2 was treated with a mini screw supported distalization mechanic and a transpalatal arch. Lateral cephalograms and digital orthodontic models were taken before and after distalization and the differences were evaluated statistically. Results: In both groups unilateral molar distalization was achieved with distal movement of the upper first permanent molar and some distal tipping which was more prominent in group 1. Upper premolars on the distalization side were moved and tipped distally consequently in both groups. Substantial amount of distopalatinal rotation was observed on the distalized upper first molars with a more evident rotation in group 1. Conclusions: Mini screw supported molar distalization was achieved with distal movement of upper first permanent molar and some distal tipping. The rotation encountered on the upper first molars was an outcome of the mechanic utilized in this stduy. Use of transpalatal arch reduced the amount of tipping and rotations thus a more ideal tooth movement was achieved.