Astaksantinin antioksidan etkili topikal formülasyonlarının tasarlanması
Design of topical formulations of astaxanthin has antioxidant activity
- Tez No: 398959
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ÖZER, YRD. DOÇ. DR. MESUT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yaşlılık; genetik, yaşam şekli, kronik hastalık gibi değişkenleri içeren karışık bir süreçtir. Son yıllarda yaşlanma ile ilgili araştırmalarda reaktif oksijen türleri üzerinde daha fazla durulmakta ve yaşlanma sürecinde bu radikallerin önemli rol oynadığı ileri sürülmektedir. Serbest radikaller grubundan reaktif oksijen türleri oksidatif stres oluşumuna neden olurlar. Antioksidan maddeler; serbest oksijen türleri ile reaksiyona girip onları etkisiz hale getirirler. Astaksantin de güçlü bir antioksidandır. Astaksantin bazı eklembacaklılar, balıklar ve alglerden elde edilen kırmızı-turuncu renkli, lipofilik bir karotenoid pigmentidir. Astaksantinin, antioksidan özellikleriyle bilinen E vitamini ve ß-karotenden daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu rapor edilmiştir. Çalışmamızda serbest radikal hasarının önlenmesi amacıyla astaksantin içeren jel formülasyonları hazırlandı. Hazırlanan formülasyonların karakterizasyon çalışmaları ve 25 ºC sıcaklık - % 60 relatif rutubet koşullarında ve buzdolabında +4 ºC'de 3 aylık stabilite çalışmaları yapıldı. Formülasyonların in-vitro salım deneyleri, etkinlik tayinleri için antioksidan aktivite tayini ve toksisite testi için hücre kültürü çalışmaları yapıldı. Sonuç olarak; bu tez çalışmasında, güçlü antioksidan aktiviteye sahip astaksantin içeren, stabil ve güvenilir, yaşlanma karşıtı etkinlik gösteren, yenilikçi bir topikal formülasyon geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ageing; is a complicated process containing variables such as genetic, lifestyle, chronic diseases. In recent years, reactive oxygen species are more emphasized in researches related to aging and it has been suggested that these radicals play an important role in the aging process. Reactive oxygen species from the free radicals group cause the formation of oxidative stress. Antioxidant agents react with free oxygen species and inactivate them. Astaxanthin is also a powerful antioxidant. Astaxanthin is a red-orange color, lipophilic carotenoid pigment obtained from some arthropods, fish and algae. It has been reported that astaxanthin has higher antioxidant activity than vitamin E and beta-carotene which is known with antioxidant properties. In our study, gel formulations containing astaxanthin were prepared for the prevention of free radical damage. Characterization studies of the formulations prepared were conducted and as a result of these studies, the formulations were kept at 25º C - 60% relative humidity conditions in the stability cabin and 3-month stability studies were also performed in the refrigerator. In-vitro release experiments of the formulations, antioxidant activity assay for the determination of efficiency and cell culture studies for toxicity test were performed. As a result; an innovative topical formulation providing anti-aging efficacy, containing astaxanthin that had a strong antioxidant activity was developed.