Prostat epitel hücreleri ve prostat kanser kök hücrelerinde kdn (deamino nöraminik asit) ekspresyonunun in-vitro değiştirilmesi
In-vitro alteration of kdn (deaminated neurominic acid) exspression in prostate epithelial cells and prostate cancer stem cells.
  1. Tez No: 398964
  2. Yazar: FAHRİYE DÜZAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kanser kök hücreleri tümör yapısında çok az oranlarda yer alan kendini yenileme, büyüme, farklılaşma özelliklerine sahip hücrelerdir. Kanser kök hücreleri tümörlerin agresifliğini büyüme faktörlerinden bağımsız hale gelerek, kemoterapi ve radyoterapiye karşı direnç kazanarak, anjiyogenezi uyararak ve metastaz yeteneğine sahip olarak arttırırlar. KKH' sinin malign progresyonuna sebep olabilecek hücresel mekanizmaların ortaya konmasının, kanser biyolojisini ve davranışını anlamakta çok önemli bir basamak olduğu bilinmektedir. KDN (2-keto-3-deoxy- D-glycero-D-galacto-nononic acid/ deamino nörominik asit) sialik asit ailesinin farklı bir türüdür. İnsanda KDN klasik sialik asit analiz yöntemleri ile belirlenemeyecek kadar az miktarda bulunmaktadır. KDN molekülü kanser hücrelerinde normal hücrelere oranla artmış düzeylerde bulunmaktadır. Bu çalışmada hücre kültür ortamına KDN eklenmesi ile artan KDN ekspresyonunun hücrelerin malignite potansiyelini arttırdığını öngörerek insan prostat epitel hücre hattı (RWPE-1) insan prostat kanser hücre hattı(DU145), insan prostat kanser hücre hattından izole edilen CD133+/CD44+ kanser kök hücreleri (KKH) ve bu kök hücreler dışında kalan hücrelerden oluşan 4 ayrı deney grubunda, in vitro koşullarda hücre kültür ortamına farklı konsantrasyonlarda KDN ve KDN' nin prekürsörü olan mannoz eklenmiş ve meydana gelen değişimler sayı-canlılık, apoptozis, hücre döngüsü mekanizmaları yönünden incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında hücre kültür ortamına ilave edilen KDN' nin özellikle DU145 CD133+/CD44+ KKH' lerinde doza ve zamana bağlı olarak canlılığı arttırdığını belirlenmiştir. Bu canlılığın hem deneyin kontrol grubuna göre hem tüm diğer deney gruplarına göre arttığı gözlenmiştir. Aynı grupta KDN' nin doz ve zamana bağlı olarak apoptozisi inhibe ettiği ve hücre döngüsünün G1 fazında hücrelerin akümüle olmasını sağladığı belirlenmiştir. Mannoz ilavesinde hücrelerde görülen değişim, KDN ile benzer etkiyi yalnız DU145 CD133+/CD44+ KKH' lerinde göstermiştir. Bu durum KDN' nin varlığının KKH' lerinde spesifik bir etki gösterdiğini kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Cancer stem cell (CSC) is a cell within a tumor that possesses the capacity to self-renew and to generate the heterogeneous lineages by differantiate. CSC increase aggressiveness of tumors by becoming independent of growth factor, resistance to chemotherapy and radiotherapy, ability to stimulating amgiogenesis and metastasis. To understand that malignant progression of CSC, we need to understand celluler mechanism and biology of cancer behavior and that will be the ımportant step of all. Deaminoneuraminic acid (KDN, 2-keto-3-deoxy-Dglycero-D-galacto-nononic acid-deamino norominic acid) is a member of the family of sialic acids. İn human KDN is undetectable by use classıcal analysis methods. KDN molecule is found in increased levels in cancer cells than normal cells. İn this study we hypothesis that KDN-rich media supply in culture that increase the malignant potential of cells. We use human prostate epithelial cell line (RWPE-1), human prostate cancer cell line (DU145), CD133 + / CD44 + cancer stem cells (CSC) which isolated from human prostate cancer cell line and bulk population, those of cells is our four experimental group. We was added different concentration of KDN and mannose which is the prekursor of KDN in culture media were examined effect for count-viability, apoptosis and cell cycle mechanism. Our results showed that the addition of KDN in culture medium is induce viability in spesificly CD133 + / CD44 + CSC. This ınduction was time and dose dependent and compare to all the other experimental groups and control group was determined to increased. Moreover depending on dose and time manner , there is inhibition of apoptosis and significant accumulation of cells in the G1 phase was observed in the CD133 + / CD44 + CSC. Addition of mannose only has shown the similar effect on CD133 + / CD44 + CSC. This case is the evidence of KDN' s specific effects on CSC.