Lizozomal depo hastalıklarının tanınması ve izleniminde yeni inflamasyon belirteçlerinin araştırılması
Determination of lysosomal storage diseases and new inflamation markers in observation
- Tez No: 398965
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER YILDIRIM SÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lizozomal depo hastalıkları (LDH) 40' tan fazla genetik hastalık grubunu kapsar ve doğumlardaki yaklaşık insidansı 1/40,000–1/100,000,000' dir. Lizozomal enzimleri kodlayan genlerdeki bir mutasyon sonucu enzim proteinleri veya ilişkili kofaktörlerinde oluşan bozukluğa bağlı olarak lizozomal depo hastalıkları gelişir. Lizozomal enzimler pek çok biyomolekülün yıkımında görev yaparlar. Lizozomal depo hastalıklarında ise yıkılamayan moleküller lizozomlar içerisinde birikmeye başlar ve hücreler şişer. Böylece hücre fonksiyonları bozularak hücre ölümü gerçekleşir. Lizozomal depo hastalıklarının tanı, aktivite ve tedavi etkinlik izlemlerinde kitotriozidaz aktivitesi ölçümü günümüzde sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak beyaz ırkta toplumun yaklaşık %6' sında bir mutasyon sonucu plazma kitotriozidaz aktivitesi hiç bulunmamaktadır ve farklı testler gerekebilmektedir. Ayrıca tedavinin izleniminde kitotriozidaz düzeyleri düşük çıkabilmektedir. Bu yüzden LDH tanısında Katepsin-D (KAT-D) yeni bir belirteç olarak kullanılabilir. Aktif katepsin-D lizozomda bulunan bir nonspesifik proteazdır. Çalışmalarda protein yıkımı, apopitozis ve otofaji ile ilişkisi gösterilmiştir. Lizozomda bulunan diğer hidrolazlar ile birlikte lizozoma göç etmekte olup diğer lizozomal enzimlerle ilgili fonksiyon bozukluklarında düzeyi değişmektedir. Cluzeau ve ark. Mikroarray çalışmasında lizozomal depo hastalıklarından biri olan Niemann Pick hastalığında 103 gen taranmış ve Katepsin D gen ekspresyonlarının arttığı gösterilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada lizozomal depo hastalığı olan kişilerde bu protein düzeyindeki değişiklikler araştırılacaktır. Bu çalışmanın amacı lizozomal depo hastalığı olan bireylerde Katepsin D düzeylerini kitotriozidaz düzeyleri ile karşılaştırarak yeni bir biyomarker olup olamayacağını araştırılmasıdır. Çalışma grubu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Pompe, Gaucher, Niemann Pick, Fabry ve MPS tanısı konmuş kişilerde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza 59 LDH tanılı hasta ve 70 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Hastalar ve kontrollerden 2 adet 2 cc EDTA' lı tüpe kanlar toplanmış ve plazmaları ayrılmıştır. Bütün plazmalarda Katepsin D, Kitotriozidaz aktivitesi ve kitotriozidaz protein düzeyleri çalışılmış ve istatistiksel verileri yapılmıştır. Niemann Pick hastalarının plazma katepsin D düzeyleri Gaucher hastalarının plazma katepsin D düzeylerinden daha yüksek çıkmıştır. Gaucher hastalarında ise plazma CHIT enzim aktiviteleri Niemann Pick hastalarının plazma CHIT enzim aktivitelerine göre yüksek çıkmıştır. Aynı şekilde Gaucher hastalarının CHIT enzim proteinleri Niemann Pick hastalarının CHIT enzim proteinlerinden daha yüksek çıkmıştır. Bu durumda Gaucher hastalarında CHIT enzim aktiviteleri, Niemann Pick hastalarında ise Kat-D enzim düzeyi ölçümü daha elverşli görünmektedir. Ayrıca Gaucher ve Niemann Pick hastalarında CHIT protein düzeyleri kontrole göre anlamlı yüksek çıkmıştır fakat CHIT enzim aktiviteleri ölçümü CHIT enzim protein düzeyi ölçümüne göre daha kullanışlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Lysosomal Storage Diseases (LSD) contains almost more than 40 inherited disorders and its approximate incidence in births is 1/40,000–1/100,000,000. As a result of a mutation in the genes coding lysosomal enzymes, lysosomal storage diseases are formed depending on the defects in enzyme proteins or related cofactors. Lysosomal enzymes function in destruction of many biomolecules. In Lysosomal Storage Diseases, molecules that cannot be destructed start to accumulate in lysosomes and cells become tumid. This way, cell functions break down and cell death occurs. In diagnose, activity and treatment efficiency observations of lysosomal storage diseases, Chitotriosidase activity measurement is a commonly used method. However, as a result of a mutation, in 6% of the white race, there is no Chitotriosidase activity; and, thus, different tests may be required. Besides, in the treatment observations, Chitotriosidase levels may be low. For this reason, in LSD diagnoses, Cathepsin-D can be used as a new determinant. Active Cathepsin-D is a nonspecific protease in lysosome. In the studies, its relation between protein destruction, apoptosis and autophagia. It immigrates to lysosome along with other hydrolases in the lysosome, and its level changes in lysosomal enzymes' disfunctions. In Cluzeau and oth. Microarray study, 103 genes have been scanned in one of the lysosomal storage diseases, Niemann Pick disease; and it is shown that Cathepsin-D expressions have risen. For this reason, in this study, the changes in levels of this protein in the individuals having lysosomal storage disease were researched. Blood samples into EDTA tubes and dried blood specimens were collected from subjects and healthy individuals. Plasma chitotriosidase enzyme activities were determined fluorometrically in all subjects. Plasma chitotriosidase enzyme protein levels were also determined by using spectrophotometric ELISA kit. Cathepsin-D activities were determined by using Cathepsin-D ELISA kit. The test results were analyzed statistically. Chitotriosidase enzyme activities were comparable with chitotriosidase enzyme proteins in plasma, The enzyme activities in plasma samples seems were more reliable than DBS samples which having high variation. While It might be suggested to measure plasma chitotriosidase activities for Gaucher patients, Cathepsin-D seems as better indicator for Niemann Pick disease. The relationship between the disease severity and the enzyme activities is subject to further research.