Kök hücre belirteçlerindeki değişikliklerin CD133+/CD44+/LOW yüzey ekspresyonu gösteren prostat, meme ve kolon kanseri hücrelerinde incelenmesi
Analysis of alteration on stem cell markers in CD133+/CD44+/LOW prostate, breast and colon cancer cells
  1. Tez No: 398970
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLPERİ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan çalışmalar embriyonik dönemde tanımlanan pek çok yolağın kanserde de aktif olduğunu ve kök hücre gelişimini düzenlediğini göstermiştir. Oct-4, BMP, Janus kinaz ailesi, Notch, Sonic Hedgehog, WNT sinyal ileti yolağı gibi kanser gelişimi ile bağlantılı gen ve yolaklar kök hücrelerin kendini yenilemesi (self-renewal) ve sürdürmesini de düzenlemektedir. Kanser Kök Hücresi (KKH) hipotezi, bütün dünyada yapılmakta olan onkolojik çalışmalar içindeki önceliğini sürdürmektedir. Tümör dokusu içindeki bu kök hücre özelliklerini içeren tümör başlangıç hücreleri tümörün çoğalmasından, invazyonundan ve hatta metastazından sorumlu olan hücrelerdir. Bu hücreler kök hücre biyolojisine benzer şekilde bölünerek kendine eş KKH oluştururlar. KKH, normal kök hücreler ile benzer sinyal ileti sistemlerini kullanırlar ve kendi-kendini yenileme ve/veya farklılaşma özellikleri yönü ile de birbirlerine benzeyerek fonksiyonel rol oynarlar. CD133+/ CD44+ Kanser kök hücresi (KKH) belirteci olarak oldukça sık kullanılan ve araştırılan bir moleküldür. Bu çalışmanın amacı farklı organlardaki aynı KKH yüzey ekspresyonuna sahip hücrelerdeki kök hücre belirteçlerinin düzeylerini karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Studies showed that the pathways which active in embyonic stage are also active in cancers. This pathways regulates stem cell development in many cancer types. Stem cell rela-ted genes including Oct4, BMP, Janus kinase family, Notch, Sonic Hedgehog, Wnt are regu-late stem cell self renewal and maintenance. Also this genes related with cancer progression. Cancer stem cell theory is very popular in oncology area. Cancer stem cells (CSCs) which have stem cell characteristic responsible with tumor invasion, progression and metastasis. CSCs possess characteristic of normal stem cells. They use signaling pathways that working in normal stem cells. CD133+/CD44+ markers are generally use CSC identification. Aim of the this study is compare the levels of stem cell markers in CD133+/CD44+ cells in different organ cancers.