Prematür bebeklerde kanguru bakımının annenin emzirme durumuna ve bebeğin büyüme-gelişmesi üzerine etkisi
The i̇mpact of kangaroo care on mother's breastfeedi̇ng status and baby's growth and developmenti̇n premature infants
  1. Tez No: 398971
  2. Yazar: EMİNE SERAP SARICAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TUNA ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yapılan çalışmalarda kanguru bakımı alan bebeklerin büyüme ve gelişmelerinin daha iyi olduğunu, kanguru bakımı uygulayan annelerine emzirme konusunda daha istekli olduklarını ve bebeklerin daha uzun süre anne sütü aldıklarını ve sadece anne sütü ile beslenme durumlarının da yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ile prematür bebeklerde kanguru bakımının annenin emzirme durumuna ve bebeğin büyüme gelişmesi üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne bağlı Çocuk Hastanesi Yenidoğan Bilim Dalı'nda yer alan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde uygulanmıştır. Çalışmanın verileri Haziran 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, bu tarihler arasında arasında Ege Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan prematür bebekler, örneklemi ise aynı birime yatan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 40 prematür yenidoğanlar ve anneleri (kanguru bakımı alan 20 prematür yenidoğan müdahale grubu, kanguru bakımı almayan 20 prematür yenidoğan kontrol gurubu) oluşturmaktadır. Veriler, aileyi tanıtıcı bilgi formu, emzirme öz-yeterlilik ölçeği ve kanguru bakımı izlem formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin çözümünde, yüzdelik dağılımlar, ki-kare, Mann Whitney U, Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; annelerin emzirme öz-yeterlilikleri değerlendirildiğinde, kanguru bakımı uygulayan anneler ile kanguru bakımı uygulamayan anneler arasında ilk izlem, taburculuk sırasındaki ve taburculuk sonrası 1. ayda emzirme yeterlilik ölçek puan ortalaması arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür ( p>0.05). Prematür bebeklerin büyüme ve gelişmesini değerlendirmek amacıyla yapılan persantil değerlendirmesinde ise her iki grup arasında vücut ağırlığı ve baş çevresi açısından istatistiksel bir fark olmadığı (p ˃0.05), boy uzunluğu açısından ise anlamlı fark olduğu saptanmıştır (p˂0.05). Sonuç olarak, çalışma içerisinde kanguru bakımının annenin emzirme öz- yeterliliğini geliştirmek için tek başına yeterli olmadığı, ailelerin kanguru bakımınına düzenli devam etmedikleri görülmüştür. Bu nedenle ailelerin kanguru bakımı ile ilgili bilgilendirilmeleri ve eğitilmeleri, kanguru bakımı uygulamanın yaygınlaştırılması için sağlık personelinin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, ülkemizde kanguru bakımı ile ilgili araştırmaların arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In studies growth and development of infants receiving kangaroo care is better, mothers that implementing kangaroo care are more willing to breastfeeding and babies were breastfed for a longer period and the nutritional status of exclusively breastfed suggest also high. This study aimed to evaluate the effect of mother's breastfeeding and on the baby's growth and development of kangaroo care for premature infants. Research was carried out at in the Children's Hospital Neonatal Department Neonatal Intensive Care Unit, an affiliation with Ege University Medical Faculty Hospital and data were collected between June 2011/June 2012. Population of the study constitude the premature babies that hospitalized in the Ege University Neonatal Intensive Care Unit between June 2011/June 2012, the sample of newborns hospitalized in the intensive care unit, according to the inclusion criteria consisted of 40 premature newborns and mothers (20 premature newborn that take kangaroo care in the study group, 20 premature newborn that not take kangaroo in the control group.). data were collected using Family Information Form, breastfeeding self-efficacy scale and Kangaroo Care Follow-up Form. In the data analysis, percentage distributions, chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test was used. As a result; evuleated the breastfeeding self efficiency of mothers; there was no significant difference between the mean scores of mothers who made kangaroo care and not made kangaroo care in first follow up, at discharge and after a mounth from discharge ( p>0.05). In percentile evaluation which is using for infant's growht and development; there was no signifant difference between two group in terms of infant' s weigth and height circumference (p ˃0.05), however there was signifant difference between two group in terms of height. As a result, studies of kangaroo care in order to improve the mother' s breastfeedinf self efficacy alone is not enough, families have been seen that they don't attend regularly to kangaroo care. There for families to be informed and be educated regarding kangaroo care, kangaroo care practices for generalize to information and training of healthy personnel kangaroo care practices for the dissemination of information and training of healthy personnel, research on kangaroo care in our country is proposed to be increased.