Biyomoleküllerin elektrokimyasal biyosensörler ile algılanması
Detection Of Biomolecules With Electrochemical Biosensors
- Tez No: 398981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARA KADAYIFCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, indikatörlü DNA dizi algılama yöntemine dayalı bir elektrokimyasal genosensör tasarımı yapılmıştır.Algılama materyali olarak biyomoleküllerden, hakkında en fazla çalışma yapılmış olan E.coli bakterisinden yararlanılmıştır. Indikatör ( sinyal) ajanı olarak kuantum parçacıkları kullanılmıştır. Deney eş zamanlı yürütülen iki prosedüre dayalı olarak yapılmıştır.Yıkama aşamasından sonra da DPV tekniğiyle kuantum parçacığına ait -0.8V` ta sinyal ölçümleri alınmıştır. Çalışmalar biyosensör tasarımı için en uygun ve seçiciliğini en iyi verimle alınabildiği koşulları belirlemeye yönelik olarak yapılmıştır.Elektrot yüzeyinde oluşturulan örnek hibrit dizimizin, çözeltiden gelen ve etiket ajanı (kuantum parçacığı) içeren işaretleyici dizimizle birleşmesiyle Hibridize sandviç tipi dizi oluşturulmuştur. Böylece tasarlanan elektrokimyasal biyosensörü başarılı bir şekilde hibridize sandviç tipi dizi örneğini algılamayı başarmıştır.Tasarlanan elektrokimyasal biyosensör sayesinde, daha kolay, hızlı ve ekonomik bir biyomolekül algılama yöntemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, indicator based DNA detection methods are developed by using DNA biosensors.E. coli was a biomolecule which used as a sensing material and most studies have been done about it. Quantum particles are signal agent that were used as the indicator agent. The experimental procedure, that the two procedures were carried out.End-stage occurs technique of DPV measurements were performed after the washing stage.Studies for the design of biosensors, have been made to determine the conditions whereby of the best efficiency and selectivity.Series of hybrid instance that is created on the electrode surface,combines to a series of signal (quantum dots) that containing signal agent in a solution, thus sandwich assay is dedicated.Thus, electrochemical biosensor was designed successfully for detect Sandwich Assay.With electrochemical biosensor designed, easier, faster and economical measurements methods of biomolecules formed.