Bioactive surface design based on conducting polymers and applications to biosensors
İletken polimere dayalı biyoaktif yüzey dizaynı ve biyosensör uygulamaları
- Tez No: 313834
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, PROF. DR. SUNA TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İstenilen analitlerin tayinlerinde, sıklıkla kullanılan biyolojik makromoleküllerle elektrokimyasal cihazların duyarlılığının birleştirilmesiyle biyosensörler ortaya çıkmış ve farklı teknolojik alanlarda kullanılan önemli bir analitik tayin metodu haline gelmiştir. Diğer tekniklerden üstün olarak biyosensörler, yüksek seçicilikleri, duyarlılıkları, sadelikleri ile bazı analitlerin ölçümlerinde karşılaşılan sorunlarda avantaj sağlamaktadır. Bu bağlamda, biyosensör hazırlamada yüzey modifikasyonu için iletken polimerler mükemmel birer alternatiftirler. Kolay uygulanabilirlikleri ve biyouyumluluklarıyla biyomoleküllerin verimli immobilizasyonlarının gerçekleştirilmesini sağlamaktadırlar. Bu çalışmada, çevreye ve sağlığa zararlı oldukları düşünülen çeşitli pestisitlerin ve glukozun tayini için doğrudan biyosensör sistemleri hazırlanması hedeflenmiştir. Sentezlenen iletken polimerler (poliTBT); (poli(2-dodesil-4,7-di(tiyofen-2-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol) ve (poli(TBT6-NH2); poli(6-(4,7-di(tiyofen-2-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol-2-il)hegzan-1-amin) biyomolekül immobilizasyonu için matris olarak kullanışmıştır. Polimerlerin grafit elektrot yüzeyleri üzerinde başarılı bir şekilde biriktirilmesinin ardından, glukoz oksidaz (GOx) ve kolin oksidaz (ChO) enzimlerinin immobilizasyonu gerçekleştirildi. Amperometrik ölçümler, substurat varlığında -0.7 V uygulaması altında oksijen tükenişinin takibi ile gerçekleştirildi. Optimize edilmiş biyosensörler, kısa cevap verme süreleri ve düşük tespit sınırları ile glukoz ve kolin substuratları için çok iyi lineerlik göstermiştir. Bunların yanısıra, biyosensörlerin çeşitli kinetik parametreleri, operasyonel ve depo kararlılıkları tayin edilmiştir. Son olarak, tasarlanan biyosensör sistemleri farklı ortamlarda glukoz ve pestisit tayini için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
An underlying idea of joining the recognition features of biological macromolecules to the sensitivity of electrochemical devices has brought the concept of biosensors as remarkable analytical tools for monitoring desired analytes in different technological areas. Over other methods, biosensors have some advantages including high selectivity, sensitivity, simplicity and this leads to solutions for some problems met in the measurement of some analytes. In this context, conducting polymers are excellent alternatives with their biocompatibility and ease of applicability for an efficient immobilization of biomolecules in preparing biosensors. Using several materials and arranging the surface properties of the electrodes, more efficient and seminal designs can be achieved. In this thesis, it is aimed to create new direct biosensors systems for the detection of several analytes such as glucose and pesticides thought to be harmful to the environment. Recently synthesized conducting polymers (polyTBT); (poly(2-dodecyl-4,7-di(thiophen-2-yl)-2H-benzo[ d][1,2,3]triazole) and (poly(TBT6-NH2); poly(6-(4,7-di(thiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol-2-yl)hexan-1-amine) were utilized as a matrices for biomolecule immobilization. After successful electrochemical deposition the polymers on the graphite electrode surfaces, immobilization of glucose oxidase (GOx) and choline oxidase (ChO) were carried out. Amperometric measurements were recorded by monitoring oxygen consumption in the presence of substrates at -0.7 V. The optimized biosensors showed a very good linearity with rapid response times and low detection limits (LOD) to glucose and choline. Also, kinetic parameters, operational and storage stabilities were determined. Finally, designed biosensor systems were applied for glucose and pesticide detection in different media.