N-donated Ru(II) and Rh(I) complexes: Synthesis, characterization, biosensor application and biological evaluation
N-donör Ru(II) ve Rh(I) kompleksleri: Sentez, karakterizasyon, biyosensör uygulamasi ve biyolojik açidan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 815116
  2. Yazar: IMAMA BAHJAT NAMUQ AL-TALABANEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Biyomedikal teşhis ve çevresel izleme için biyosensörlerin geliştirilmesi son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Son derece hassas ve seçici biyosensörler geliştirmeye yönelik, belirli özelliklere ve işlevlere sahip olacak biçimde tasarlanabilen yeni komplekslerin sentezi bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yeni kompleksler daha sonra protein ve enzim gibi biyomolekülleri tespit etmek için algılama malzemeleri olarak kullanılabilmektedir. Bu tez, yeni bir N-donör ligandının ve bu ligandın Ru(II) ve Rh(I) komplekslerinin sentezini ve karakterizasyonunu, bunların biyolojik uygulamalar için biyosensör olarak değerlendirilmesine yönelik çalışmaları içermektedir. Sentezlenen ligand ve kompleksleri karakterize etmek için UV-vis, FTIR, 1H/13C NMR spektroskopisi ve ESI-MS analizi gibi çeşitli kimyasal ve analitik teknikler kullanıldı. Ayrıca, sentezlenen ligand ve kompleksler, biyomoleküllerin tespiti için sensör malzemeleri olarak değerlendirildi. Biyosensörler, belirli biyomolekülleri yüksek doğrulukla saptamak için duyarlılıkları, seçicilikleri ve kararlılıkları açısından test edildi. Biyosensörlerin biyolojik değerlendirmesi hazırlanan materyaller ile elektrot yüzeyine kaplanarak CV ile karakterize edildi ve bu işlemler model enzim olarak glukoz oksidaz (GOx) kullanılarak gerçekleştirildi. Ag/AgCl elektroduna karşı modifiye grafit elektrot kullanılarak elektrokimyasal ölçümler, enzimin glukoz substrat varlığındaki aktivitesinin bir sonucu olarak Ru(II) ve Rh(I) iyonlarının indirgenmesi ve oksidasyonu izlenerek gerçekleştirildi. Tiyofen takılı 4,5-diazafloren Schiff baz ligandının ve komplekslerinin Candida albicans ATCC 10231 mayası ile Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri suşlarına karşı in vitro antimikrobiyal aktivitesini incelemek için disk difüzyon test yöntemi kullanıldı. Bu çalışma, tıbbi teşhis, ilaç geliştirme ve çevresel izleme gibi çeşitli alanlarda uygulanabilen biyolojik değerlendirme için oldukça hassas ve seçici biyosensörlerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışmada sentezlenen yeni ligand ve komplekslerinin karakterizasyonu biyosensör uygulama özellikleri ve işlevleri hakkındaki bakış açımızı ilerletecektir.
Özet (Çeviri)
The development of biosensors for biomedical diagnostics and environmental monitoring has gained considerable attention in recent years. One approach to develop highly sensitive and selective biosensors is the synthesis of new complexes that can be designed to have specific functions and properties. These new complexes can then be used as sensing materials to detect biomolecules such as proteins and enzymes. This thesis involves the synthesis and characterization of a novel N-donor ligand and its Ru(II) and Rh(I) complexes and their evaluation as biosensors for biological applications was screened. The synthesis of ligand and its complexes involved the use of various chemical and analytical techniques such as UV-vis, FTIR, 1H/13C NMR spectroscopy and ESI-MS analysis to characterize the synthesized materials. Furthermore, the synthesized ligand and complexes were evaluated as sensing materials for the detection of biomolecules. The biosensors were tested for their sensitivity, selectivity, and stability to detect specific biomolecules with high accuracy. The biological evaluation of the biosensors was carried out by coated on the electrode surface by prepared materials using glucose oxidase (GOx) as a model enzyme. Electrochemical measurements versus Ag/AgCl electrode were made by monitoring the reduction and oxidation of the core atoms of Ru(II) and Rh(I) as a result of the activity of the enzymes in the presence of glucose substrate. The disc diffusion test method was used to examine the in vitro antibacterial activity of thiophene attached 4,5-diazafluorene Schiff base ligand and its complexes against yeast Candida albicans ATCC 10231, Gram-negative and Gram-positive bacterial strains. This research aims to contribute to the development of highly sensitive and selective biosensors for biological evaluation, which can be applied in various fields such as drug development, medical diagnostics, and environmental monitoring. Moreover, the characterization of new ligand and its complexes synthesized in this study will advance our understanding of their properties and functions in biosensing applications.