Zirkonya alt yapıya uygulanan farklı yüzey işlemlerinin zirkonya-siman arasındaki fiziksel bağlanma özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of effects of surface treatment applied zirconia copings between zirconia-cement physical binding properties
- Tez No: 398989
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Zirkonya üstün mekanik ve estetik özellikleri sayesinde protez alt yapı materyali olarak günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak zirkonyanın stabil yapısı nedeniyle rezin simantasyonunda istenilen bağlantı değerleri elde edilememektedir. Bu nedenle zirkonyanın yüzey özelliklerini değiştirmek ve simanlara bağlanmasını arttırmak için çok sayıda yöntem ve malzeme denenmektedir. Bizim in-vitro çalışmamızda simantasyon öncesi farklı yüzey işlemleri uygulanan zirkonya örneklerle simanlar arasındaki bağ dayanımı makaslama testi ile ölçülmüş ve ölçülen bağ dayanım sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada zirkonya bloklardan (Ava Dent, İtalya) makaslama testi için 10 tane (2,1×2,1×1 cm) zirkon blok elde edildi. Elde edilen örnekler önce beş yüzey hazırlık işlemi grubuna [Kontrol, zirkonya primer (Z-Prime Bisco, Schaumburg, İsrail), Rocatec ile tribokimyasal silika kaplama (3M Espe, Almanya), AlN ile kaplama (H.C. Stark, Almanya), lazer uygulama (Fotono, Slovenya)] göre gruplandırıldı. Sonra beş siman grubuna [Panavia F 2.0 (Kuraray Medical, Japonya), Super Bond (Sun Medical, Japonya), G-Cem Automix (GC, Japonya), Bifix QM (Voco, Liechtenstein) ,Poly F (Dentsply, Danimarka) ] göre alt gruplara (n=8, toplam=200) ayrıldı. 2 mm yüksekliğinde 3 mm çapında bioplastdan (Biostar Great Lakes Orthodontics, A.B.D) hazırlanan kalıplara yerleştirilen simanlardan rezin içerikli olanlar her bir taraftan 20 sn toplamda 60 sn saniye ışık uygulanarak (Bluephase, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) polimerize edildi, kimyasal yoldan polimerize olan Poly-F ve Super Bond simanları polimerize olmaya bırakıldı. Hazırlanan örnekler 5-55°C' de 5500 kez termal döngü işlemine tabi tutuldu. Ardından örneklere universal test makinesinde 0,5 mm/dk hız ile (Autograph, Shimadzu, Japonya) makaslama testi uygulandı. Bağ dayanım değerleri (MPa ± SS) kaydedildi ve istatistiksel analizleri (Shapiro-Wilk, ANOVA, p0.05). Tüm gruplar içinde en yüksek ortalama makaslama bağ dayanımı değeri Rocatec ile tribokimyasal yüzey işlemi ve GCem adeziv simanın kombine kullanımı ile elde edilmiştir. AFM analizinde Rocatec ile tribokimyasal yüzey işlemi sonucunda zirkonyum oksit yüzey pürüzlülüğünün anlamlı derecede arttığı görülmüştür. İn-vitro koşullarda yapılan bu çalışma sonucunda zirkonya restorasyonların adeziv simantasyon protokolü için Rocatec ile tribokimyasal işlem sonrasında GCem simanın kullanılması bir alternatif olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
Zirconia is often preferred for framework material for fixed dental prostheses because of its superior mechanic and esthetics performance. However zirconia has durable structure, it can't possible to obtain intended bond strength. Therefore, several methods and materials have been investigated for modify zirconias' surface properties and enhance the bond with cements. In our in-vitro study, bond strength between zirconia specimens that were treated with different methods and cements were measured with shear bond test and compared the results. In present study, (2,1×2,1×1 cm) 10 zirconia specimens were prepared for shear bond strength from zirconia blocks (Ava Dent, Italy). First the specimens were divided into five surface treatment groups [control, zr primer, (Z-Prime, Bisco, Schaumburg, Israel), tribochemical silica covering with Rocatec (3M Espe, Germany), covering with AlN (H.C. Stark, Germany), and treating with laser (Fotono, Slovenia)]. Then, divided into five cement subgroups, [Panavia F 2.0 (Kuraray Medical, Japan), Super Bond (Sun Medical, Japan), G-Cem Automix (GC, Japan), Bifix QM (Voco, Liechtenstein) ,Poly F (Dentsply, Denmark)]. n=8 for each subgroups, total specimens were 200. 2 mm height 3 mm diameter transparent plastic cylindrical tubes (Biostar Great Lakes Orthodontics U.S.A) was positioned perpendicularly onto the zirconia surface to build up cements. Then samples were polymerized with LED (Bluephase, Ivolar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) 60 sn from each side. Because of Poly-F and Super Bond are chemical polymerized wait for their curing time. Specimens were thermo cycled 5-55° C 5500 times. Shear bond test were performed in a universal testing machine with cross-head speed 0,5 mm/min (Autograph, Shimadzu, Japan,). The bond strength values (MPa ± SD) were recorded and statistically analyzed (Shapiro-Wilk , ANOVA, p0.05). In all groups the highest mean SBS value was observed in combination of tribochemical silica coating with Rocatec and GCem resin cement.