Farklı yüzey işlemlerinin zirkonya - veneer seramiklerin makaslama bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of different surface treatments on the shear bond stength of zirconia-veneer ceramics
  1. Tez No: 333986
  2. Yazar: DAİME CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSA YÖNDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı yüzey işlemlerine tabi tutulmuş zirkonya alt yapı ile iki farklı yöntemle uygulanmış veneer seramik arasındaki bağlanma dayanımının incelenmesi ve zirkonya alt yapıya uygulanan liner materyalinin bu bağlanma dayanımına olan etkisinin araştırılmasıdır. Yapılan çalışmada 160 adet (15x12x1.6 mm3) boyutlarında IPS e-max ZirCad zirkonya alt yapı blokları hazırlandı. Uygulanan yüzey işlemlerine göre örnekler 4 gruba ayrıldı (n=40): Kontrol, kumlama (110 ?m Al2O3), kumlama+asit (110 ?m Al2O3 + %9.5 HF asit), aşındırma (120 ?m frez). Yüzey işlemi uygulanan her bir grubun yarısına IPS e.max Ceram ZirLiner uygulandı (n=20). Tüm alt gruplar yarısı tabakalama tekniği (IPS e.max Ceram) ile diğer yarısı presleme tekniği (IPS e.max ZirPress) ile 5mm çapında ve 3mm yüksekliğinde veneerlenmek üzere ikiye ayrıldı (n=10). Hazırlanan tüm örnekler termal siklusa (10.000 devir, 5-55oC) tabi tutulduktan sonra, örneklere üniversal test cihazında 0,5 mm/dk hızla kesme kuvveti uygulandı. Bağlanma dayanımı testinden sonra örneklerin kopma yüzeyleri stereomikroskopta ve SEM?de incelendi. Ayrıca, yüzey işlemleri uygulanan zirkonya alt yapıların yüzey pürüzlülüğü SEM ve AFM?de değerlendirildi. Verilerin analizi için One way ANOVA, Scheffe Post hoc ve bağımsız örnek t testi kullanıldı (?=0.05). Çalışma sonucunda, presleme tekniğinin tabakalama tekniğine göre daha yüksek bir bağlanma dayanımı sağladığı, liner materyalinin hem tabakalama hem de presleme tekniğinde veneer seramiğin zirkonya alt yapıya olan bağlanma dayanımını dramatik bir şekilde düşürdüğü ve zirkonya alt yapıya uygulanan farklı yüzey işlemlerinin zirkonya-veneer seramik arasındaki bağlanma dayanımına etki etmediği gözlenmiştir. Aşındırma grubu en yüksek, kontrol grubu en düşük bağlanma dayanımını göstermiştir, fakat bu fark istatistiksel olarak önemli çıkmamıştır. Tabakala tekniğinde adeziv tip başarısızlık, presleme tekniğinde karışık tip başarısızlık yaygın olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate shear bond strength between various surface treatment applied zirconia and veneering ceramic with two different application methods and effect of liner material to shear bond strength. In the study, one hundred sixty (15 x12 x1.6 mm3) zirconia discs (IPS e-max ZirCad) were prepared. Samples were divided into 4 groups according to the surface treatment (n=40); Control, sandblasting (110 ?m Al2O3), sandblasting + acid (110 ?m Al2O3 + 9.5% HF acid), grinding (120 ?m bur). Liner (IPS e.max Ceram ZirLiner) was applied to half of these samples (n=20). All subgroups were divided into 2 groups; veneered (5 mm in diameter, 3 mm in thickness) with layering (IPS e.max Ceram ) and pressing (IPS e.max ZirPress) veneer (n=10). All specimens were subjected to thermal cycling (10.000 cyclus, 5-55oC); tested in a universal testing machine with a cross head speed of 0,5mm/min. After shear bond strength test, fractured surface specimens were evaluated with stereomicroscope and SEM. Also, surface roughness of zirconia were evaluated in SEM and AFM. One way ANOVA, Scheffe Post hoc and independent sample t test were selected to analyzed the data (?=0.05). According to the results of this study, bonding strength of pressing method was higher than layering method in all groups. The liner material in both layering and pressing methods dramatically reduced bonding strength between zirconiam and veneer ceramic. Different surface treatments that applied zirconia framework were not effect on bonding strength between zirconia and veneering ceramic. Grinding group has highest bonding strength and control group has lowest bonding strength. But, this difference is not statistically significant. Adhesive type failure in layering method and mix type failure in pressing method has been seen widely.