Üniversite öğrencilerinde kumar oynama, patolojik kumar bağımlılığı ve ilişkili karakter özellikleri
Gambling, addiction of pathological gambling and related character features among university students
  1. Tez No: 398990
  2. Yazar: GÖZDE PINARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kumar; para karşılığında oyun oynamak ve şansa dayalı olaylara yatırım yapmaktır. Gençlerin yetişkinlere oranla kumar oyunlarına katılımlarda kontrollerini sağlamakta daha çok sorun yaşadıkları ve bağımlı hale geldikleri ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda; üniversite öğrencilerinde kumar oynama davranışı ve patolojik kumar oynama yaygınlığını ve kumar oynama ile mizaç karakter özellikleri arasında ilişki olup olmadığını; patolojik kumar oynama ve kumar oynama davranışı ile ilişkili olabileceği düşünülen alkol/madde kullanımı, ailedeki alkol/madde kullanımı ve cinsiyet değişkenlerini inceleyerek literatürdeki kısıtlı veri alanına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmamızda, Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde öğrenim gören, 18-28 yaş aralığındaki çalışmaya katılmaya gönüllü öğrencilerden rastgele yöntemle seçilen 122 kişiye araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form, South Oaks Kumar Tarama Testi ve Mizaç Karakter Envanteri uygulanmıştır. Araştırmamızda yaşamboyu alkol kullanma oranı %46, sigara kullanma oranı %57,4, esrar kullanma oranı %5,7, uçucu kullanma oranı %3,3 bulunmuştur. Yaşamboyu kumar oyunlarından en fazla oynanan; %31,1 ile iddia, %27,9 ile milli piyango, %21,3 ile sayısal loto olduğu görülmüştür. Kumar oynama davranışı ile Dürtüsellik-İyice Düşünme (YA2), Düzensizlik-Düzenlilik (YA4), Yenilik Arayışı (YA Toplam), Belirsizlik Korkusu (ZK2), Yabancılardan Çekinme (ZK3) mizaç özellikleri ve İşbirliği Yapma (İY Toplam), Empati Duyma (İY2), Temiz Kalplilik, Vicdanlılık (İY5), Kendini Aşma (KA Toplam), Manevi Kabullenme (KA3) karakter özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. DSM-V kriterlerinde yeni bir bozukluk olarak yerini almış olan Kumar Bozukluğu ile ilgili kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bundan sonra yapılacak çalışmaların genellenebilirlikleri açısından daha kapsamlı olması gerekmektedir, tüm Türkiye çapında üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri tüm bölümleri ve sınıfları, özellikle meslek yüksek okullarını kapsayan çalışmalara da ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gambling is investing on chance events and playing with money. It has been shown that youths may have problems in controlling gambling and they become addicted more easily than adults. In our study; it is intended to see if there is a relationship between gambling among university students or pathological gambling and character and temperament traits; and also it is intended to contribute to the limited data in the field while examining gender variables, alcohol / drug use, alcohol / drug use in the family which may be related to pathological gambling and gambling behavor. Sociodemographic form, South Oaks Gambling Screen and The Temperament and Character Inventory were applied on randomly selected 122 volunteered students age between 18-28 attending at Balikesir University, Faculty of Sciences and Literature by the researcher. In our study, it has been found out that lifetime alcohol use is 46%, lifetime cigarette use is 57,4%, lifetime cannabis use is 5,7% and lifetime essential use is 3,3%. İddia (a kind of lottery with soccer game) is the most played gambling game with the percentage of 31,1%; then comes lottery with the percentage of 27,9% and then comes the numerical lottery with the percentage of 21,3%. It has been confirmed that there is a statistically significant relationship between temperament traits such as Gambling and Impulsivity-Thoroughly Thinking (NS2), Disorder-Regularity (NS4), Novelty Seeking (NS Total), Fear of Uncertainty (HA2), Fear of Strangers (HA3) and the character traits such as Cooperativeness (C Total), Empathy (C2), Ingenuousness, Scrupulousness (C5), Self-Transcendence (S Total), Spiritual Acceptance (ST3). It has been seen that there is a need for comprehensive studies on Gambling Disorder which has been re-categorized the DSM-IV. Next studies should be more comprehensive for the purpose of generalization and there should be more studies in the field including especially vocational schools and university students attending at universities.