Koroner arter hastalığı olan bireylerin hastalık algısının ameliyat sonrası yoğun bakım deneyimine etkisi
Effect of i̇ntensi̇ve care experi̇ence after surgery i̇llness percepti̇ons of i̇ndi̇vi̇duals wi̇th coronary artery di̇sease
  1. Tez No: 398992
  2. Yazar: SENEM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, koroner arter hastalığı olan bireylerin hastalık algısının ameliyat sonrası yoğun bakım deneyimine etkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmış, tanımlayıcı ve ilişkisel bir çalışmadır. Araştırma 2012 Mayıs - 2013 Ocak tarihleri arasında, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nden araştırmayı kabul eden 160 hastaya uygulanmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Hastalık Algısı Ölçeği ve Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri sayı-yüzde dağılımı; değişkenler arası ilişki ise t - testi, tek yönlü Varyans analizi, Kruskal Vallis, Mann Whitney U Testi ve Pearson korelasyon analizleri kullanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to evaluate the effects of the post-operative intensive care experience, perception of illness in individuals with coronary artery disease, is a descriptively research. The study was conducted to 160 patients who are selected by the random sampling was performed at Clinic for Cardiovascular Surgery in the İzmir Atatürk Training and Research Hospital Katip Çelebi University between 2012 May, October 2013. Data were collected by using the Information Form, the Revised Illness Perception Questionnaire (IPQ-R) and the İntensive Care Experience Scale (ICES). Statistical analysis was carried on by using percentiles, t-test, one-way ANOVA, Kruskal Vallis, Mann Whitney U Test and Pearson Correlation Analysis.