Posterior çift taraflı diş eksikliğinde CAD-CAM yöntemi ile hazırlanmış cerrahi rehberlerle uygulanan implant yerleştirilmesinin tedavi başarısına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact on the treatment success of implant placement surgery performed with double-sided poster is designed with CAD-CAM method of missing teeth directory
- Tez No: 398991
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜNBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojik gelişmeler ile dental implant tedavisine karşı yaklaşım gün geçtikçe değişmektedir. CAD-CAM teknolojisi ile üretilen cerrahi kılavuzlar BT taramaları ile birlikte cerrahi işlem öncesi tedavi planlamasını geliştirmiş olup, temel biyomekanik prensipler göz önünde bulundurularak klinisyenin hem fonksiyonel hem estetik ihtiyaçlarını gidermiştir. Azaltılmış radyasyon oranı ve maliyeti ile birlikte DVT kullanımı da preoperatif implant planlamasında populer hale gelmiştir. Bununla birlikte; bilgisayar rehberli cerrahi kılavuzlar ile yapılan implant cerrahisi daha öngörülebilir ve minimal invaziv bir yöntem olmasına rağmen implant cerrahisinde yeni bir teknoloji olmasından dolayı performansı ciddi bir şekilde değerlendirilmelidir. Yakın zamanda yayınlanan in vivo ve in vitro çalışmalar dental implantolojide kullanılan farklı bilgisayar rehberli cerrahi sistemler arasında anlamlı bir farklılık olmadığını belirtmişlerdir. Çalışmalar genellikle bilgisayar rehberli cerrahi sistemlerin doğruluğunu değerlendirmek için yapılmıştır; sadece birkaç çalışma bu sistemleri konvansiyonel cerrahi methodla karşılaştırarak cerrahi kılavuzların etkinliğini değerlendirmiştir. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı, her iki yöntemin doğruluğu, operasyon süresi, postoperatif ağrı açısından karşılaştırarak, bilgisayar rehberli cerrahi kılavuzların tedavi başarısına etkisini değerlendirmektir. Çalışmanın sınırlamaları göz önünde bulundurulmak koşuluyla; bu çalışma bilgisayar rehberli cerrahi kılavuz kullanımı ile hassas ve hatasız bir şekilde öngörülebilir sonuçlara yakın sonuçlar elde edildiğini ancak birçok vakada konvansiyonel yöntemle implant yerleştirilmesinin hassasiyetinin yeterli olduğunu göstermiştir. Çalışmada her iki yöntem ile uygulanan operasyonların süresi ve operasyonlar sonrası ağrı değerleri verilerinin sonucu olarak; bilgisayar rehberli cerrahi kılavuzların geleneksel yönteme göre postoperatif ağrı ve cerrahi sürenin az olması açısından daha üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments are changing the approach to implant therapy day by day. Computer-aided-design/computer aided manufactuing generated surgical guides, in conjuction with computed tomography, have widened the realm of pre-surgical treatment planning and thus allowing the clinician to satisfy both functional and aesthetic needs, whilst at the same time respecting the fundemental principles of biomechanics. Because of reduced radiation and lower costs, dental volumetric tomography is becoming more popular in three dimensional implant planning. However; although computer guided implant dentistry is an upcoming technology with the potential for more predictive and less invasive implant placement, its performance has to be critically evaluated, because it is already in clinical practice. Recently published in vivo and in vitro studies that used in dental implantology have noted that; different computer guided surgery systems don't have significant difference. Studies usually performed to assess the accuracy of the computer-guided surgery system; only a few studies of this system compared it to conventional surgical methods to evaluate the effectiveness of the surgical guides. Therefore, the aim of this study is; compare both methods about accuracy, operation time and postoperative pain and to evaluate the effect of computer guided surgical guide on treatment success. Within the examined limits, this study shows that; with the use of computer guided surgery guides, predictable and accurate results was obtained, but in many cases, the precision of implant placement with conventional method is sufficient. In the study, operation time values and postoperative pain values performed by both methods showed that according to the conventional method, operation time and postoperative pain is less in computer guided surgery, so this method is more advantageous.