Huzurevinde yaşayan yaşlıların yaşam doyumları ile EGO durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relation between elder's life satisfaction and EGO states who living in nursing home
- Tez No: 398993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Psikiyatri, Geriatrics, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sağlık hizmetlerinin temel taşı olan hemşirelerin, yaşlı bireyi bütüncül olarak ele alması ve yaşam doyumları üzerindeki etkili faktörlerin farkında olarak bireysel ihtiyaçlara özel girişimlerde bulunması önemlidir. Araştırma, huzurevinde yaşayan yaşlıların, yaşam doyumları ve ego durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel tipte ilişkisel bir alan araştırmasıdır. Nüfusun hızla önemli bir kesimini oluşturmaya başlayan yaşlıları anlama ve kaliteli bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilme aşamasında hemşirelere önemli sorumluluklar düşmektedir. Ego durumlarının incelenmesi ile kişilerin yaşadıkları anı değerlendirirken kullandıkları formüllerinin ve kendilik algılarının belirlenmesi, ikili ilişkilerdeki tutumlarının analiz edilmesi sağlanabilir. Tüm bunlarla bağlantılı olarak kişilerin geliştirdikleri olumlu ya da olumsuz algılar ve tutumlara karşı olarak, koruyucu ya da destekleyici girişimlerin planlanması; kişinin yaşadığı andan aldığı doyumun arttırılmasını hedefleyen hemşire ekibiyle birlikte bütün sağlık profesyonellerine yol gösterici olacaktır. Bu araştırmanın amacı yaşlıların yaşam doyumları ve ego durumları arasındaki ilişkinin tanımlanmasıdır. 126 yaşlı (68 erkek; ; ortalama yaş: 77.84 ± 7.49 yıl) araştırmaya katılmıştır ve veri toplama araçları olarak 'Bireysel Tanıtım Formu', 'Yaşam Doyumu Ölçeği' (YDÖ) ve 'Ego Durumları Ölçeği Sıfat Tarama Listesi' (EDÖ) kullanılmıştır. Yaşlıların YDÖ puan ortalamaları 21.84 ± 5.30 (min:9, maks:33) olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar huzurevindeki yaşlıların yüksek yaşam doyumuna sahip olduklarını göstermektedir. EDÖ ile incelendiğinde, yaşlıların baskın ego durumlarının Eleştirel Ebeveyn Ego Durumu (%34.1) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important that nurses who has the basic roles in health care, handle the elderly people in a holistic approach and become aware of the factors that are influential on their life satisfaction and response to their individual needs. The elderly constitute an important part of the society and nurses have great responsibilities in understanding them and making them a quality life. By examining their ego states; determining their formulas which they use during evaluation of their life time and their self-perceptions, an analysis on their attitudes in interpersonal interactions may be possible. Depending on the before-mentioned factors, all perceptions and attitudes developed by people that are either positive or negative and countermeasures for all these, protective or supportive interventions can be planned. This planning will lead to all health care professionals together with nurses who aim to increase the life satisfaction of individual. TA may be expected to be effective both in supporting the self-satisfaction of an individual in life quality, and in developing the communication between other disciplines and the elderly people together with nurses. The purpose of this study was to identify the relationship between life satisfaction and ego states in eldely in nursing home. 126 elderly (68 males; mean age: 77.84 ± 7.49 years) participated in and as the data tools 'Elderly Introduction Form', 'The Satisfaction With Life Scale' (SWLS) and 'Adjective Check List' (ADL) were used. The mean SWLS score of elderly was estimated as 21.84 ± 5.30 (min:9, max:33). This result indicates that elderly in nursing home have scores equivalent to high level of life satisfaction. When examined with ADL, the dominant ego state of elderly was found to be Critical Parent (%34.1).