Behçet hastalığı semptom değerlendirme ölçeği'nin geliştirilmesi: Karma metod çalışması
Development of behçet's di̇sease symptom assessment scale: Mi̇xed methods
- Tez No: 398994
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Amaç: Bu araştırmanın kantitaif bölümünde, Behçet hastalarının semptomlarını güvenilir ve geçerli biçimde değerlendirebilecek Rahatsız Edici Semptomlar Teorisi'ne dayalı bir ölçeğin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın kalitatif bölümünde Behçet hastalarının bu semptomlarla baş etmeleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın kantitatif bölümünde, amaca yönelik olarak araştırmacılar tarafından ilgili literatür taranarak soru havuzu hazırlanmıştır. Soru havuzu 40 maddeden oluşmuştur. Oluşturulan soru havuzu alanında uzman 9 kişinin incelemesi sonucunda yüzey geçerliliği elde edilmiş olan bir ölçek haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of quantitative part of this study was to develop a measure basedon the Unpleasant Symptom Tehory which can provide a reliable and valid evaluation of Behçet's patients symptoms. In qualitative part of the study, aimed to investigate the cope with the this symptoms of patients with Behçet disease. Material and Method: In quantitative part of the study, a question pool was prepared by the investigators according to the aim of the study by reviewing relevant literature. The question pool consisted of 40 items. A scale with face validity was formed by evaluation of the question pool by 9 experts in the field.