Biyolojik ritimde uyku alışkanlıkları ile beslenme durumları ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of the associ̇ati̇on between the bi̇ologi̇cal rhythms i̇n sleep quali̇ty and anthropometri̇c easurements and nutri̇ti̇onal status
- Tez No: 398998
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma Gaziantep ili Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulunda eğitim gören öğrencilerin biyolojik ritimlerinde uyku kaliteleri ile antropometrik ölçümleri ve beslenme durumları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Öğrencilere genel özellikleri, kendilerinde ve/veya ailelerinde tanısı konmuş hastalık bulunma durumu, beslenme alışkanlıkları ve uyku kalite durumlarını tespit etmeye yönelik sorular sorulmuştur. Beslenme durumları Besin Tüketim Sıklığı Formu ile uyku kalite durumları Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, antropometrik ölçümler için Biyoelektrik Empedans Analizi (BIA) ile öğrencilerin vücut kompozisyonu ve bel çevresi ölçülmüştür. Bu araştırmaya göre; toplam 176 öğrencinin %8,5'i zayıf, %14,2'si normal kabul edilebilir (ince), %51,1 normal, %23,9'u hafif obez, %2,3'ü I.derece obez olarak bulunmuştur. Öğrencilerin %81,8'inin“kötü”uyku kalitesine, %18,2'sinin ise“iyi”uyku kalitesine sahip olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin beden kütle indeksi ve uyku kalite durumları arasında istatistiksel bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Antropometrik ölçümler ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiye bakıldığı zaman ise; uyku kalite durumu“iyi”olan 32 öğrenci ile uyku kalite durumu“kötü”olan 144 öğrencinin boy uzunlukları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study has been performed in order to determine the association between the biological rhythms in sleep quality and anthropometric measurements and nutritional status of students studying in Gaziantep province in Hasan Kalyoncu University, School of Health Sciences. Students were asked questions related to their general characteristics, diagnosed disease status of them and/or their families, eating habits and sleep quality status. Their eating habits were determined by using Food Consumption Frequency Form and their sleep quality situations were determined by using Pittsburgh Sleep Quality Index. Furthermore, anthropometric measurements were performed by using Bioelectric Impedance Analysis (BIA) and the body composition and waist circumference were also specified. According to this study, we showed that out of the 176 students, the %8,5 of them were thin, %14,2 of them were acceptable as thin, %51,1 were normal, %23,9 of them were mildly obese, %2,3 of them were Class I obese. It has been found that the %81,8 of the students had 'bad' sleep quality and the %18,2 of them had the 'good' sleep quality. There was no statistically significant relationship between the body mass index and the sleep quality of students (p>0,05). When we assess the relationship between the anthropometric measurements and quality of sleep, we have indicated that there was no statistically significant difference among their height status of 32 students who had 'good' sleep quality and 144 students who had 'bad' sleep quality (p>0,05).