Birinci basamakta ev ziyareti ile yaşlıların düzenli izleminin yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating of the effect of regular monitoring of the elders through home visits in the primary health care services on the health related quality of life
  1. Tez No: 399014
  2. Yazar: AYLİN SENA BELİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MANDIRACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Geriatrics, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya nüfusu hızla yaşlanmaktadır. Araştırmanın amacı, birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında ev ziyareti ile yaşlıların düzenli izleminin yaşam kalitesine ve medikal durumundaki değişime etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Girişim-kontrol grubu ve önce-sonra karşılaştırmalı olarak kurgulanan araştırma,2010 yılında Adalet Mahallesi'nde bir yıllık izlemi içermek üzere 193 yaşlı(G:96,K:97) ile yürütülmüştür. WHOQoL-BREFTR, WHOQoL-OLD, Katz'ın Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Lawton ve Brody'nin Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Yesavage Geriatrik Depresyon Ölçeği, 10 Dakikalık Tarama Testi ve araştırma kapsamında geliştirilen Yaşlı Sağlığı İzlem Formu kullanılmıştır. Belirlenmiş risklere göre tanımlanmış riskli yaşlılar ayrıca değerlendirilmiştir. Girişim grubuna bir yıl içinde 2,riskli bulunanlara 3 kez izlem gerçekleştirilmiş; kontrol grubuna önce-sonra ziyaretleri yapılmıştır. Ev ziyareti sırasında ayrıca kan basıncı, random kan şekeri, bel-kalça çevresi ölçümleri yapılmış; belirlenen konularda sağlık eğitimi verilmiştir. Veri analizi için SPSS 16.0 paket programı ve EpiInfo Statcalc 2011 kullanılmıştır. Etik açıdan gerekli izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The world's population is ageing rapidly. The aim of this study is evaluating the effect of regular monitoring of the elders through home visits in the primary health care services on the health related quality of life and the change in elders' medical condition. MATERIALS AND METHODS: Research planned as intervention-control groups and before–after interventions, has been conducted in Adalet District in 2010 with 193 elders (I:96, C:97) including one year follow-up in. Scales used are as follows: WHOQoL-BREFTR, WHOQoL-OLD, Katz Index of ADL, Lawton-Brody IADL, Yesavage Geriatric Depression Scale, 10 Minute Comprehensive Screening Tool and“The Geriatric Health Monitoring Form”developed for the research. Seniors that were identified within defined risks were also evaluated seperately. Followups were conducted twice and thrice a year for the intervention group and risky seniors, respectively. The control group was visited at the begining and in the end of the research. During home visits, health education was given to elders with identified issues and also blood pressure, random blood glucose, waist-hip circumference of elders were measured. SPSS 16.0 Software Package and EpiInfo Statcalc 2011 were used for data analysis and has obtained the necessary permits regarding ethical issues were obtained.