OXFORD doğum endişesi ölçeği (OWLS) Türkçe geçerlik güvenirlik
Turkish validity and reliability of The Oxford worries about labour scale (OWLS)
- Tez No: 399057
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜLSÜN ÖZENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, yeni doğum yapmış annelerin doğum sürecine yönelik endişelerini değerlendirmek üzere, Maggie Redshaw, Colin Martin, Rachel Rowe ve Chris Hockley tarafından 2009 yılında geliştirilen Oxford Doğum Endişesi Ölçeğinin Türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yapılan metodolojik tipte bir çalışmadır (20). Araştırma 01 Mart 2014 - 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında Konya ili ''Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde'' doğum yapan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan anneler ile yapılmıştır (n=116). Türkçeye uyarlanan Oxford Doğum Endişesi Ölçeği geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Geçerlik analizlerine dayalı sonuçlar: Uzman görüşüne dayalı Oxford Doğum Endişesi Ölçeği toplam puan ortalaması 94.8±3.7 (min=87.5, max=100.00) olup, maddelerin uygunluğu açısından uzman görüşler arasındaki uyumun değerlendirilmesi için uygulanan Kendall's W iyi uyuşum analizi ile elde edilen değer 0.208'dir (p=0.091). Uzmanlar arasında görüş birliği olduğunu gösteren bu sonuç, aynı zamanda, Oxford Doğum Endişesi Ölçeğinin geçerli olduğunu, göstermektedir. Ölçeğin yapı geçerliğini değerlendirmek üzere yapılan Doğrulayıcı Faktör Analizi ile elde edilen alt boyutların faktör yükleri 0.54 – 0.73 olarak saptanmıştır. Bu sonuç faktörlerin uyumunu doğrulamıştır. Oxford Doğum Endişesi Ölçeği ile Doğum ve Doğum Sonrası Döneme İlişkin Endişeler Soru Formu alt boyutlarının standardize edilmiş toplam puan ortalamalarına ait korelasyon katsayıları karşılaştırılmıştır (Ölçek Bağıntılı Geçerlik). İki ölçek arasında negatif yönlü doğrusal ilişki saptanmıştır. Güvenirlik çalışmasına dayalı sonuçlar: Ölçek ve alt boyutlarının zamana göre değişmezliğini değerlendirmek için yapılan güvenirlik analizi (test - tekrar test) ile elde edilen puan ortalamaları bağımlı gruplarda t testi ile karşılaştırılmış, ortalamalar arasında bulunan farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Bu sonuç ölçeğin her iki uygulamada benzer değerleri ölçtüğünü, dolayısıyla ölçümler arasında tutarlılık olduğunu gösterir. Ölçek alt boyutlarının ilk ve ikinci uygulamadan elde edilen puanları arasında güvenirlik katsayısı r=0.35 ile r=0.55 arasında değişen, pozitif yönde bir ilişki olduğu (Pearson Korelasyon Analizi) saptanmıştır (p=0.000). Korelasyon katsayılarının yüksek olması ilk ve ikinci uygulama sonuçları arasındaki tutarlılığın gücünü göstermektedir. Ölçek iç tutarlılık güvenirlik katsayısı değerlendirildiğinde Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı α=0.83 olarak saptanmıştır. İç tutarlılığın yüksek güvenirlikte (0.80≤α
Özet (Çeviri)
This study has been carried out as a methodological type in order to determine the validity and reliability of The Oxford Worries About Labour Scale that has been customized to Turkish and developed by Maggie Redshaw, Colin Martin, Rachel Rowe and Chris Hockley in 2009 for the purpose of evaluating the concerns of new birth mothers towards the birth process (20). Mothers that gave birth at Dr. Faruk Sukan Obstetrics and Children's Hospital in Konya/Turkey between 1st March 2014 and 31st May 2014 and fulfill the criteria for inclusion, have been participated in the study (n=116). Validity and reliability analysis of The Oxford Worries about Labour Scale that has been customized to Turkish were conducted. Results of validity analysis: The average total score of The Oxford Worries About Labour Scale based on expert opinion is 94.8±3.7 (min=87.5, max=100.00) and by using Kendall's W coefficient of concordance analysis, the obtained value regarding the convenience of items for the assessment of conformity between expert is 0.208 (p=0.091). While this result shows that there is a consensus between the experts, it also confirms the validity of The Oxford Worries about Labour Scale. The factor loadings of sub-dimensions obtained by Confirmatory Factor Analysis that is carried out in order to evaluate the structural validity of the scale have been determined as 0.54 – 0.73. This result has confirmed the compliance of the factors. Correlation coefficients belonging to standardized total mean scores of sub-dimensions of The Oxford Worries about Labour Scale and The Childbirth and Postpartum Period Fears Scale have been compared (Scale-related Validity). Negative linear relationship was found between the two scales. Results of reliability study: The mean scores obtained by the reliability analysis (test – retest) that was conducted in attempt to evaluate the time invariance of the scale and its sub dimensions, have been compared with t test in the dependent groups and it has been found that the difference between the averages were not statistically significant. This result shows that the scale measures the same values in each application, and hence it indicates that there is consistency between the measurements. It has been determined that there is – reliability coefficients ranging from r =0.35 and r =0.55 – a positive relationship (Pearson Correlation Analysis) between the scores obtained from the first and second application of the sub dimensions of the scale (p=0.000). The high coefficient of correlation shows the strength of the consistency between the results of the first and second applications. Considering the internal consistency reliability coefficients of scale, Cronbach's Alpha Reliability Coefficient was found to be α=0.83. This result that indicates the high internal consistency reliability (0.80≤α