U14–U15 futbolcularda müsabaka öncesi kaygı düzeyinin müsabaka başarısına etkisinin araştırılması
Researching the effect of the level of anxiety of U14-U15 football players before the starting of a match on their success during the match
- Tez No: 399070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Futbolcularında müsabaka öncesi kaygı düzeyleri ile müsabakadaki olumlu olumsuz davranışlar arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan bu çalışmanın evrenini; Türkiye'deki 14 ve 15 yaş grubu futbolcular, Örneklemini ise, Kayseri Erciyes Spor, Gençlerbirliği, Ankaragücü, Konya Torkuşeker Spor ve Bolu Spor Kulüplerinin U14 ve U15 futbol liginde oynayan futbolcular oluşturmaktadır. Müsabaka öncesinde kısaca“ SCAT”olarak bilinen, Martens ve arkadaşlarının geliştirdiği (1990)“Spor Yarışma Kaygı Testi (Sport Competition Anxiety Test)”kullanılmıştır. Müsabakadaki olumlu olumsuz davranışlar araştırmacı tarafından geliştirilen değerlendirme formu ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan Ankaragücü U14 (n=19) ve U15 (n=19) takımlarının Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumlu-olumsuz hareketleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Gençlerbirliği U14 (n=18) ve U15 (n=13) takımlarının Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumlu-olumsuz hareketleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı söylenebilir. T. Konyaspor U14 takımı (n=18) Yarışma kaygısı puanı ile olumsuz hareketler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon katsayısı değeri R=-.529 P_değeri=.024 olarak hesaplanmıştır. Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumsuz hareketleri arasında anlamlı ters yönlü orta kuvvette bir ilişki vardır diyebiliriz. T.Konyaspor U15 takımı (n=19) Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumlu-olumsuz hareketleri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı söylenebilir. Kayseri Erciyesspor U14 (n=15) ve U15 (n=15) takımlarının Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumlu-olumsuz hareketleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur diyebiliriz. Boluspor U14 takımı (18) Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumlu- olumsuz hareketleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur diyebiliriz. Boluspor U15 takımı (n=14 Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumsuz hareketleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur diyebiliriz. Araştırmaya katılan beş (5) kulübün toplamda 10 takımına ait müsabaka öncesi Yarışma kaygısı puanları ile müsabakadaki olumlu - olumsuz davranışları arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak; Torkuşeker Konyaspor U14 Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumsuz hareketleri arasında anlamlı ters yönlü orta kuvvette bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak; 14-15 yaş grubu akademi liginde oynayan futbolcuların müsabaka öncesi Yarışma kaygısı kaygı puanları ile müsabakadaki olumlu olumsuz davranışlar arasında bir müsabaka hariç anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ancak; araştırmaya katılan beş kulübün birisinde U15 takımının müsabaka öncesi Yarışma kaygısı puanı ile maç içerisindeki olumsuz hareketleri arasında anlamlı ters yönlü orta kuvvette bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this research, conducted in order to determine the relationship between the level of anxiety of football players before the starting of a match and their positive and negative behaviors during the match, consists of football players in Turkey aged 14 and 15, whereas, its sample group consists of the football players playing in the U14 and U15 league of the football clubs of Kayseri Erciyesspor, Gençlerbirliği, Ankaragücü, Konya Torkuşekerspor and Boluspor. Before the starting of a match, the“Sport Competition Anxiety Test”, shortly known as“SCAT”, developed by Martens and his friends (1990), has been utilized. The positive and negative behaviors during a match have been observed through an evaluation form developed by the researcher. There is no meaningful relationship found between positive-negative behaviors displayed during the match among the players of the Ankaragücü U14 (n=19) and U15 (n=19) teams. It is also true that there is no meaningful relation between Competition concerns (İlinois) points and positive –negative behaviors of the Gençlerbirliği U14 (n=18) and U15 (n=13) teams. For the players of the Torkuşeker Konyaspor U14 team (n=18), the relationship between the Competition concerns (İlinois) score and negative behaviors, the Pearson Correlation coefficient has been calculated as R=-.529 and the P value=.024. Thus we may say that there is a meaningful inverse relationship at a moderate level between the Competition concerns (İlinois) score and the negative behaviors displayed during the match. It is possible to say that no meaningful relationship exists between the Competition concerns (İlinois) score and the positive-negative behaviors displayed during the match, for the players of the Torkuşeker Konyaspor U15 team (n=19). We may say that there is no meaningful relationship between the Competition concerns (İlinois) score and the positive-negative behaviors displayed during the match. For the players of the Kayseri Erciyesspor U14 (n=15) and U15 (n=15) teams. It is also possible to say that no meaningful relationship exists between the Competition concerns (İlinois) score and the negative behaviors displayed during the match for the players of the neither Boluspor U14 (18) nor U15 (n=14) teams. Statistically, no meaningful relationship has been observed between the Competition concerns (İlinois) scores of the 10 teams participating in total in the research from (5) football clubs before the starting of a match and their positive-negative behaviors displayed during the match. However, a meaningful inverse relationship at a moderate level has been determined between the Competition concerns (İlinois) score and the negative behaviors displayed during the match of Torkuşeker Konyaspor U14 team. In conclusion, for the football players in the 14-15 age groups playing in the academic league, except for one match, no meaningful relationship has been determined between their Competition concerns (İlinois) anxiety scores before the starting of a match and their positive and negative behaviors during the match. However, from one of the five football clubs included in the research, a meaningful inverse relationship at a moderate level has been found between the Competition concerns (İlinois) score of the U15 team players before the start of a match and their negative behaviors during the match.