Suda boğulmanın önlenmesi için çocuklara su güvenliği eğitimi verilmesi üzerine bir araştırma
A study on water safety education for children for drowning prevention
  1. Tez No: 399069
  2. Yazar: TEVFİK TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma suda boğulma riskine karşı çocuklara karada su güvenliği eğitimi verilmesinin çocukların su güvenliği bilgilerinde anlamlı bir artış ve güvenli cankurtarma uygulamalarından olan halat fırlatma becerilerinde anlamlı bir gelişme yaratıp yaratmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Ankara ilinden Polatlı ilçesi Tarım İşletmesi ve Atatürk Ortaokullarında 2013-2014 eğitim-öğretim yılında eğitim gören 56'sı erkek, 67'si kız, toplam 123 öğrenci ve Antalya ili Aksu ilçesi Çalkaya 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunda eğitim gören 182'si erkek, 171'i kız, toplam 353 öğrenci ve genel toplamda 238'i erkek ve 238'i kız, toplam 476 öğrenci dâhil edilmiştir. Su güvenliği eğitim programı öncesinde öğrencilerin su güvenliği bilgileri ve halat fırlatma becerileri ön testler ile ölçülmüştür. Araştırmacı, öğrencilere su güvenliği konusunda yedi başlık altında ve doğru halat fırlatma tekniği hakkında beş hafta süren bir eğitim vermiştir. Verilen eğitimin ardından öğrencilere su güvenliği konusunda başlangıçta uygulanan ön testler ve halat fırlatma testi tekrarlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine whether a land based water safety education program can significantly increase the knowledge levels of students about the risk of drowning and the lifeline throwing skills of children which is a safe approach to help drowning victims. 123 students, 56 of these male and 67 female, from Tarim İsletmesi and Atatürk Secondary Schools in Polatli (Ankara), and 353 students from Calkaya 75. Yıl Cumhuriyet Secondary School in Aksu (Antalya), 182 male and 171 female ones, took part in this study. Altogether the study is then based on 476 students of which 238 were males and 238 females. Water safety knowledge levels and lifeline throwing skills of students were measured with pretests prior to the water safety education program. The researcher trained the students about water safety under seven subtitles during a five weeks program which included lifeline throwing training, too. Following the water safety education program, the levels of water safety knowledge and lifeline throwing skills of students were measured with the same tests which were applied prior to the research. According to the results of statistical analysis, there were significant differences to be found between the results of post and pretests in all subtitles of the theoretical water safety education program and also in the lifeline throwing test. Analysis showed that on the one hand there were significant differences in relation to the variable“city”in favor of the students from Antalya.