Başlangıç okluzal çürük lezyonlarında farklı teşhis yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of different diagnostic methods on detection of incipient occlusal caries lesions
- Tez No: 399072
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; başlangıç okluzal çürüklerin teşhisinde lazer floresans (DIAGNOdent Pen), alternatif akım impedans spektroskopisi (CarieScan Pro) ve floresans kamera (VistaProof) cihazlarının etkinliğini görsel muayene ve histolojik değerlendirme yöntemiyle değerlendirmek ve bunu üç farklı klinik tecrübeye sahip araştırmacıyla tekrarlayarak cihazlarının araştırmacılar arası güvenilirliklerini saptamaktır. Çalışmada ortodontik, periodontal ve cerrahi nedenlerle çekilmiş 102 adet insan büyük azı dişi kullanıldı. Dişlerin yüzeylerindeki artıklar ve lekelenmeler uzaklaştırıldıktan sonra, dişlerin kökleri bir kalıp içine gömüldü. Değerlendirmeye hazırlanan dişlerin ilk olarak görsel muayenesi ICDAS - II kriterlerine göre yapıldı. Daha sonra, DIAGNOdent Pen, CarieScan Pro ve Vista Proof cihazları kullanılarak dişlerin okluzal yüzeyleri üç farklı araştırmacı tarafından birbirinden bağımsız olarak değerlendirildi. Histolojik değerlendirme için her bir diş, çürük şüphesi bulunan fissürlerinin tam ortasından geçecek şekilde elmas separe ile ikiye bölündü ve kesitler stereomikroskop ile incelendi ve skorlandı. Yöntemlerin çürük teşhisindeki etkinliklerinin değerlendirilmesi D1, D2 ve D3 eşik değerlerine göre Binormal ROC analizi yöntemiyle, her bir araştırmacı tarafından uygulanan teşhis yönteminin histolojik değerlendirmeyle uyumlulukları McNemar - Bowker testi, araştırmacılar arası uyumunun değerlendirilmesi ise ağırlıklandırılmış Kappa testi kullanılarak yapıldı. Çalışmada her bir araştırmacının değerlendirmelerinin histolojik değerlendirme sonuçları ile ilişkisi istatiksel olarak incelendiğinde; 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the diagnostic performance of laser fluorescence (DIAGNOdent Pen), alternating current impedance spectroscopy technique (CarieScan Pro) and fluorecence camera (VistaProof) with visual examination and histological validation and repeat the examinations by three different examiners and determine the inter examiner reliability of the detection methods. Extracted for orthodontic, surgical and periodontal reasons 102 human molar teeth were selected. Calculus, debris and discolourations were removed. Teeth were embeded in a mold covering the roots. First, visual inspection was performed using ICDAS – II criterias. Then occlusal surfaces were evaluated with DIAGNOdent Pen, CarieScan Pro and VistaProof devices with three examiners independently and the datas were recorded. For histological validation, teeth were devided in two from the fissures marked as caries suspected with diamond disk. Each site was examined under a stereomicroscope at magnification of 10X and scored. Diagnostic performances of methods were evaluated with Binormal ROC analysis for D1, D2 and D3 thresholds, the compliance of the datas with histological validations were examined with McNemar – Bowker test and inter examiner reliability of detection methods was assessed using Cohen's Kappa statistics.