Diyabetik sıçan böbreğinde resveratrol' ün etkisi
Effect of resveratrol on diabetic rat kidney
- Tez No: 399073
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Resveratrol' ün (RSV) kardiyoprotektif, antikanser, antiinflamatuar ve antioksidatif özelliklerinin olduğu ve Tip 2 diyabet hayvan modellerinde damar koruyucu etki gösterdiği ileri sürülmüştür. Ayrıca insülin benzeri etki göstererek hepatositler, adiposit ve iskelet kasına glukoz alımını teşvik etmektedir. Çalışmanın amacı, Streptozosin (STZ) ile diyabet oluşturulan sıçanlarda gelişen Diyabetik nefropati (DN) üzerinde RSV' ün morfolojik, biyokimyasal ve fonksiyonel etkilerini incelemektir. Çalışmamızda 30 adet Wistar albino erkek sıçan, 4 gruba ayrıldı. 1. Kontrol, 2. RSV, 3. Diyabet, 4. Diyabet + RSV. Diyabet gruplarına tek doz 0.1M (pH: 4,5) sitrat tampon içinde çözünen STZ (65 mg/kg) intraperitoneal olarak enjekte edildi. Kontrol gruplarına ise intraperitoneal tek doz sitrat tamponu uygulandı. RSV uygulaması 10 mg/kg/gün dozda, diyabetin başlamasından 2 hafta sonra, 8 hafta boyunca oral gavaj yoluyla yapıldı. Kontrollere ise 0,1 M etanol uygulandı. Sıçanlar intra muskuler (IM) Rompun+Ketamin (50+60-100mg/kg) anestezisi altında kalplerinden kan alınarak feda edildiler. Çalışma süresince sıçanlarda: Açlık kan şekeri (AKŞ) düzeyleri, diyabetin böbrek fonksiyonları üzerine olan etkileri (idrar miktarı, idrarda kimyasal analizler…) incelendi. Çalışma sonunda, böbrek vasküler yanıtlarına bakıldı. İmmünohistokimyasal olarak; TEM ile morfolojik inceleme yapılarak, proinflamatuar sitokinler TGF-, iNOS, eNOS, Fibronektin düzeylerine bakıldı. Yine böbrek dokusundaki oksidan (Malondialdehit/MDA), antioksidan (Glutatyon/GSH) ve ayrıca Total nitrik oksit (NOx) düzeyleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Resveratrol (RSV) has cardioprotective, anticancer, antiinflammatory, and antioxidative properties and exerts significant vasoprotective effects in animal models of Type 2 diabetes. Also have an effect of insulin-like promotes uptake of glucose to hepatocytes, adipocytes and skeletal muscle. The aim is to investigate the morphologic, biochemical and functional effects of RSV on diabetic nephropathy (DN) on streptozotocin (STZ) diabetic rats. 30 male Wistar albino rats were divided into 4 groups. Group 1. Control, Group 2. RSV, Group 3. Diabetes, Group 4. Diabetes + RSV. Intraperitoneal single dose STZ 65 mg/kg 0,1M (pH: 4,5) were injected with dissolved in citrate buffer to diabetes groups. Intraperitoneal (i.p) single dose citrate buffer were injected to control groups. Application of RSV (10/mg/kg/day dose (dissolved in 0.1M ethanol) has been started 2 weeks after diabetes formation and continued through 8 weeks by using oral gavage. The control groups were performed 0.1 M ethanol. Rats were sacrificed under intramuscular (IM) Rompun+ketamine (50+60-100mg/kg) anesthesia by taking blood from hearts. During the study: Fasting blood glucose levels, the effects of diabetes on renal function (urine output, urine chemical analysis...) were analyzed and renal vascular responses were measured. Immunohistochemically, morphological research performed by TEM, proinflammatory cytokines TGF-β, iNOS, eNOS, fibronectin levels were measured. However kidney tissue oxidant (Malondialdehit/MDA, and antioxidants (glutathione/GSH)) parameters were studied, total nitric oxide (NOx) levels were also determined.