Kolostomi ve ileostomi açılmasının bireylerin ibadetleri üzerine etkisi
The impact of colostomy and ileostomy on religious practce of individuals
  1. Tez No: 399175
  2. Yazar: BETÜL AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYİŞE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, kolostomi ve ileostomi açılmasının bireylerin ibadetleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma 31 Ekim-31 Aralık 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Örneklemi Türkiye'de bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Stomaterapi Ünitesinde izlenen 150 hasta oluşturmuştur. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen anket formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde Logistic regression analizi, Kruskall-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi ve Ki-kare testi kullanılmıştır.Araştırmaya katılan hastaların %60,7'si erkek, %49,3'ü 40-59 yaş grubunda, %84,7'si evli, %26,0'sı lise mezunu, %36,0'sı emekli, %41,3'ü eşi ve çocukları ile birlikte yaşamaktadır. Hastaların %46,7'sinin tıbbi tanısı kolorektal kanser olup %59,3'üne ileostomi açılmıştır. Stoma açıldıktan sonra hastaların %14,0'ü vakit namazlarını ,%25,2'si cuma namazını kılma sıklığında azalma olduğunu, %48'i abdest alma sıklığında artma olduğunu, %47,6'sı diz-dirsek pozisyonuna bağlı torbanın açılmasından endişe ettiğini, %86,0'sı stoma açıldıktan sonra oruç tutamadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed in cross sectional fashion to determine the impact of colostomy and ileostomy on individuals. The research was conducted between 31 October - 31 December 2012. Sample included 150 patients followed in stoma therapy unit of an Research and Training Hospital in Turkey. In the evaluation of data, Logistic regression analysis, Kruskall-Wallis H test ve Mann-Whitney U test and Chi-square tests were used. Of the patients included in the study, %60,7 was male, %49,0 in 40-59 age group, %84,7 married, %26,0 high school graduate, %36,0 retired, and %41,3 lived with their spouse and children. %46,7 was diagnosed with Colorectal Cancer and %59,3 under went ileostomy procedure. %14 stated that normal daily prayers were not possible after stoma, %25,2 frequency of attending Friday Prayers decreased, %48 frequency of ablution increased, %47,6 was concerned about the opening of bag due to Knee-Elbow position and %86,0 was not able to fast after stoma opening. The difference between frequency of daily and Friday prayers before stoma and that after stoma was found to be statistically significant. Stoma caused to a decrease daily and Friday prayers. The difference between the status of fasting before stoma and that after stoma was found to be significant. Stoma negatively fasting practice of individuals. Inconclusion, it was established that stoma influenced praying and fasting and the frequency of ablutionin creased after the opening of stoma.