Muğla İlindeki farklı yaş gruplarının sağlıklı yaşam ve spor bilgi düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of health and fitness information levels of different age group in the province of Muğla
  1. Tez No: 399174
  2. Yazar: HAVVA NUR ZORBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Muğla ilindeki farklı yaş gruplarının sağlıklı yaşam ve spor bilgi düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Yapılmış olan araştırmada kullanılmış olan“Sağlıklı yaşam ve spor bilgi düzeyi”isimli anket, ilk olarak Amerika da geliştirilmiş, Türkçeye uyarlanması Prof. Dr. Fehmi Tuncer tarafından yapılmış olup ve Türkiye de ilk olarak Orta doğu teknik üniversitesinde çalışan akademik, idari personel ile öğrenim gören öğrencilere uygulanmıştır. Muğla ilinde uygulanmış olan Sağlıklı yaşam ve spor bilgi düzeyi anketine Muğla ilinden toplamda 929 kişi bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Tamamlanan anketler SPSS 16.0 paket programı ile değerlendirmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik verilerinin yüzde ve frekans analizi, sağlıklı yaşam ve spor bilgi düzeylerine verilen cevapların yaşlara göre karşılaştırılması Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi ile yapılmış ve farklılık çıkarsa farklılığın nereden kaynaklandığını bulmak amacıyla Tukey HSD testi uygulanmış olup, yaşın değişkenlere göre tanımlanması için Descriptive analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of different age groups in Muğla was conducted to compare the level of health and fitness information. Used in the research made“wellness and fitness knowledge”by questionnaire, first developed in America, to be adapted to Turkish Professor Dr. Fehmi is made by Tuncer and Turkey first academic working in the Middle East Technical University, was applied to students and administrative staff. Muğla 929 people total wellness and fitness knowledge to the survey, which was applied in the province of Mugla province participated voluntarily in this study. Completed questionnaires were evaluated with SPSS 16.0 software package. Percent and frequency analysis of socio-demographic data of the participants, comparing according to the age of the responses to the wellness and fitness knowledge One-way analysis of variance (ANOVA) was performed by testing the differences is applied Tukey HSD test in order to find out if differences stem from, to be defined according to age variable Descriptive analysis was performed.