Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanlarda kefir'in böbrek fonksiyonlarına etkileri
The effects of kefi̇r on the renal functi̇ons of rats wi̇th experi̇mental di̇abetes melli̇tus
  1. Tez No: 399260
  2. Yazar: MUSTAFA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, deneysel diyabet oluşturulan sıçanların böbrek dokusunda oluşabilecek oksidatif hasar, histolojik değişiklikler, biyokimyasal değişiklikler ve bu değişikliklere kefirin koruyucu etkisinin olup olmayacağını ortaya konulmak amacıyla planlandı. Çalışmada 40 adet sıçan kullanıldı. Diyabet oluşturmak için SF tedavili diyabet ve kefir tedavili diyabet gruplarındaki sıçanlara 65 mg/kg tek doz streptozotosin, intraperitoneal uygulandı. Kontrol grubu ve SF tedavili diyabet grubuna aynı miktarda serum fizyolojik enjekte edildi. Kan glukozları 250 mg/dl ve üzerinde olanlar diyabetik olarak kabul edilip çalışmaya dahil edildi. Kontrol kefir ve kefir tedavili diyabet gruplarındaki sıçanlara kefir, 10 ml/kg/gün olarak 35 gün boyunca verildi. Çalışma 1. gününde sıçanların kan glukozlarına bakıldı. Çalışmanın 36. gününde sıçanlar dekapite edilerek kanda glukoz, üre, kreatinin, sodyum, potasyum ve klor idrarda glukoz, kreatinin, mikroalbuminüri ve sodyum parametrelerine bakıldı. 24 saatlik idrar hacimleri ölçüldü. Kan ve idrar testlerinin sonuçlarıyla fraksiyonel sodyum ekskresyonu, fraksiyonel su eksresyonu ve glomerüler filtrasyon hızı hesaplandı. Gruplardan alınan böbrek dokularında ise süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon, malondialdehit ve miyeloperoksidaz düzeyleri ölçüldü. Böbrek dokusunda histolojik inceleme yapıldı. Çalışma sonucunda biyokimyasal ve antioksidan parametrelerin analizlerinde ve histolojik değerlendirmede anlamlı sonuçlar bulundu. Diyabetin böbreklere hasar verdiği hem biyokimyasal hem de histolojik olarak tespit edildi. Kefirin, diyabetin böbrekte oluşturduğu hasarı azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the oxidative damage, histological changes, biochemical changes which can be occured in kidney tissue of rats which the experimental diabetic were created and whether the protective effect of kefir to these changes. In study, 40 rats were used. In order to create diabetic, 65 mg/kg single dose of streptozotocin intraperitoneally was induced to rats in SF treated diabetic group and kefir treated diabetic group. The same amount of saline was injected to control group and kefir kontrol group. Rats which have 250 mg/dl blood glucose and over 250 mg/dl were considered as diabetic and included to study. Kefir was given as 10 ml/kg/day during 35 days to rats in control kefir group and kefir treated diabetic group. At the start of the study, levels of blood glucose of rats were measured. Blood glucose, urea, creatinine, sodium, potassium and chlorine parameters of rats were measured besides glucose, creatinine, microalbuminuria and sodium parameters in the urine by decapitating on 36th day of the study. Fractional sodium excretion, fractional water excretion (Fewater) and glomerular filtration rate were calculated by results of blood and urine tests. Levels of superoxide dismutase, catalase, glutathione, malondialdehyde and myeloperoxidase obtained from kidney tissue of groups were measured. Histological examination was performed in kidney tissue. In the result of study, the analysis of bichemical, antioxidant parameters and histological evaluation significant results were found. Diabetes was found harmful on kidneys both biochemical and histologically. Kefir was decreased the damage caused by diabetes.