Dişsiz mandibulada dental implant yiv adımının ve şeklinin stres dağılımına etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
The determination of thread pitch and thread shape on stresses in edentulous mandible by three dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 399261
  2. Yazar: GÖKTUĞ SİNA OKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tam ya da kısmi dişsiz çenelerin protez ile rehabilitasyonunda implant destekli protezlerin kullanımı oral estetiği ve fonksiyonu tamamlaması açısından yıllardır güvenilir bir method olarak bilinmektedir. Daimi dişlerden farklı olarak osseointegre implantlar üzerlerine gelen okluzal yükleri direkt olarak çevresindeki kemiğe iletirler. Bu durum üretici firmaları değişik implant dizaynları üreterek yük iletimini optimize etmeye yönlendirmiştir. Bu amaçla dental implantların geometrilerinin değişmesinin kemiğe iletilen yükü nasıl etkilediğini anlama ihtiyacı doğmuştur. Bu araştırmada tam dişsiz mandibulada iki adet implant kullanılarak yapılacak hareketli protezlerin ilettiği yüklerin implant makrogeometrisinden(yiv şekli, yiv adımı) etkilenebileceği ve bu durumun çalışma sonrası varılan sonuçlara bağlı olarak uygulama öncesi implant seçimine yön verebileceği hipotezinden yola çıkılarak implant destekli overdenture (İDO) endikasyonu olan tam dişsiz mandibulaya sahip hastalardan alınan bilgisayarlı tomografi (BT) görüntü kayıtları kullanılmış ve üç boyutlu sanal bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan sanal mandibula modeli üzerine V ve tersine payanda yiv şekline sahip toplam altı implant kullanılarak altı model elde edilmiştir. V şekilli yive sahip implantlar A grubu modeller içinde, tersine payanda şekilli yive sahip implantlar ise B grubu modeller içinde incelenmiştir. Her model üzerine implantların uzun aksına belirlenen miktarda oblik ve vertikal olacak şekilde kuvvet uygulanmıştır. Yapılan stres analizleri sonucunda implant yiv şeklinin kortikal kemikte oluşan stresleri daha çok etkilediği fakat spongioz kemikte oluşan streslerin implant yiv şeklinden bağımsız olarak değiştiği gözlenmiştir. Ayrıca B grubu modellerin kortikal kemikte daha fazla sıkışma kuvvetine neden olduğu saptanmıştır. İmplant yiv adımındaki değişimin ise gerilme streslerini etkilediği izlenmiştir. Spongioz kemikte yiv adımındaki artış ile gerilme stresleri arasında doğru orantılı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of implant supported prosthesis in the rehabilitation of function and esthetics in total or partial edentulous jaws has been accepted as a reliable method since many years. Osseointegrated dental implants transfers occlusal loads directly to the surrounding bone. Therefore, implant manufacturers have still been working on their brand design in order to optimize the stress transfer. Effects of dental implant geometry on the load transfer has stil been under investigation for further stress optimization. In this study, Dental implants with two different thread shapes (v thread and reverse buttress thread) are investigated in order to find the effects of different thread shapes and thread pitches on dental implants and alveolar bone in case of two implant supported overdenture prosthesis used in edentulous mandible by using three dimensional finite element analysis method. Six different dental implants are used in six different models, and two groups are created according to their thread shapes. The implants with V thread shape are investigated in models of Group A, while implants with reverse butress shaped thread are investigated in models of Group B.Vertical and oblique loads are applied to each implant in order to evaluate tensile (Pmaximum), compressive (Pminimum) and Von Misses stresses.İt is found out that the stresses observed in cancellous bone are independent from thread shape while the thread shape effects stresses mostly the cortical bone.In cortical bone compressive stresses(Pminimum) were observed to be higher in Group B Than in Group A. Moreover, the thread pitch effects mostly tensile stresses(Pmaximum) and the increase of thread pitch was found to be in positive correlation by the magnitude of tensile stresses in cancellous bone in both Group A and B.