Jinekolojik kanserli hastanın hastanedeki bakımına destek veren aile üyelerinin bakım yükü ve algıladıkları sosyal destek düzeyinin belirlenmesi
Determination the level of caregi̇vi̇ng burden and percei̇ved social support of family members who support caring gynecological cancer patient in Hospital
- Tez No: 399259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma jinekolojik kanserli hastaların hastanede bakımına destek veren aile üyelerinin bakım yükü ve algıladıkları sosyal destek düzeyinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Jinekoloji Kliniğinde, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Jinekoloji-Onkoloji Kliniğinde ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Jinekoloji Kliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 227 aile üyesi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hastaya Ait Veri Toplama Formu, Bakıma Destek Veren Aile Üyesine Ait Veri Toplama Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBVYÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, aile üyelerinin yaş ortalaması 42,54 ± 12,67 olarak bulunmuştur. Aile üyelerinin % 79,3'ü kadın, % 71,4'ü evli, % 29,1'i ilkokul mezunu, % 68,7'si çalışmamaktadır. Aile üyelerinin hastanede bakıma destek verme süresi ortalamaları 8,63±13,06 gündür. Aile üyelerinin ZBVYÖ puan ortalaması 44,52±20,19, ÇBASDÖ puan ortalaması 52,62±20,63 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study is conducted to determine the caregiving burden and level of perceived social support of family members who support caring gynecological cancer patient. This study is carried out Clinic of Gynecology of Gazi University Health Research and Practice Centre, Gynecology-Oncology Clinic of Ankara University Faculty of Medicine and Clinic of Gynecology of Hacettepe University Adult Hospital. The sample is consisted of 227 family members. Datas are collected by using questionnaires for patients and their family members, Zarit Caregiving Burden Scale (ZCBS) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). As a result, the mean age of family members is 42,54 ± 12,67, 79,3 % of caregivers are women, 71,4 % of caregivers are married, 29,1 % of caregivers are graduated from primary school, 68,7 % of caregivers don't work. The mean duration of support hospital caring of family members is 8,63±13,06. The mean score of ZCBS of family members is 44,52±20,19, the mean score of MSPSS of family members is 52,62±20,63.